جلوگیری به موقع از تخلفات ساختمانی راهکار پیشگیری از حوادث مشابه متروپل است

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم گفت: برخی از ساختمان ها با وجود آنکه مسیر نظام مهندسی را طی می کنند؛ اما در مراحل مختلف پروژه شاهد تخلفاتی از سوی سازندگان آنان هستیم که در این موارد وظیفه مهندس ناظر ارائه به موقع گزارش تخلفات است و مراجع صدور پروانه می بایست ورود کرده و از ادامه کار تا رفع و اصلاح مشکلات جلوگیری کنند.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم، مهندس امین مقومی در برنامه رادیویی بی تعارف بیان داشت: برخی از ساختمان ها به خصوص در مناطق بافت فرسوده شهر قم؛ عمر مفید آنان گذشته است و قابل مقاوم سازی نیستند و مالکان آنان باید قبل از آنکه حادثه ای رخ دهد نسبت به بازسازی بنا اقدام کنند.

مقومی بیان داشت: آن دسته از ساختمان هایی که بر اساس مقررات ملی ساختمان و در راستای فرآیندهای سازمان نظام مهندسی ساختمان احداث می شوند با حداقل حادثه مواجه بودند و شرایط ساخت و ساز در استان قم نیز نسبت به بسیاری از استانها مطلوب تر است.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم ابراز داشت: برخی از ساختمان ها نیز با وجود آنکه مسیر نظام مهندسی را طی می کنند؛ اما در مراحل مختلف پروژه شاهد تخلفاتی از سوی سازندگان آنان هستیم که بر خلاف نقشه های مصوب اقدام  به ساخت و ساز می کنند که در این موارد وظیفه مهندس ناظر ارائه به موقع گزارش تخلفات است که در این مرحله مراجع صدور پروانه می بایست ورود کرده و از ادامه کار تا رفع و اصلاح مشکلات جلوگیری کنند.

وی بیان داشت: در زمینه رفع خطر از بناها و مبحث رعایت ایمنی، شهرداری و اداره کار می توانند ورود کنند و دستگاه قضایی نیز در این زمینه همراهی خوبی دارد و در سالهای اخیر شاهد بودیم برخی از پروژه ها که افراد فاقد صلاحیت به آن ورود کرده بودند دستور توقف برای آنان صادر شد.

وی با بیان اینکه مردم در ساخت و ساز به دنبال تخلفات نیستند افزود: شهروندان می خواهند تا در ساختمان های ایمن و با آسایش زندگی کنند اما متاسفانه برخی از افراد فاقد صلاحیت که از آنان به عنوان دلال حوزه ساخت و ساز می توان یاد کرد در این زمینه با تخلفاتی که برای رسیدن به سود مالی بیشتر صورت می دهند؛ مشکلاتی را ایجاد می کنند.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم ادامه داد: متاسفانه در برخی از پروژه ها همانند اماکن صنعتی شاهد هستیم فردی فاقد صلاحیت؛  نقشه تهیه می کند و بر همان اساس ساخت و ساز صورت می گیرد و نظارت خاصی نیز بر روند اجرای آن صورت نمی پذیرد.

تعداد قابل توجهی از ساختمان های استان قم پایان کار دریافت نکردند

مقومی با بیان اینکه تعداد قابل توجهی از ساختمان های استان قم پایان کار دریافت نکردند ابراز داشت: متاسفانه این ساختمان ها امروز مورد بهره برداری قرار می گیرند و آنچه در حادثه ریزش ساختمان متروپل شاهد آن بودیم همین مسئله بوده که برخی ها بدون دریافت پایان کار در این ساختمان اسکان پیدا کردند و متاسفانه در این حادثه جان خود را از دست دادند.

وی با اشاره به اهمیت بحث نگهداری ساختمان افزود: در صورتی که موضوع نگهداری ساختمان که در قانون نیز بر آن تاکید شده جدی گرفته نشود شاهد کاهش عمر مفید ساختمان ها خواهیم بود.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم در خصوص صدور پایانکار برای ساختمان های مسکن مهر ابراز داشت: در آن زمان پایانکارهای موقت برای این ساختمان ها صادر شد اما بخش قابل توجهی از مالکان برای دریافت پایانکار دائم مراجعه نکردند که در این زمینه با همکاری شهرداری آماده ارائه مشاوره های لازم به هیات مدیره مجتمع ها هستیم تا پس از انجام بررسی های میدانی و رفع مشکلات احتمالی پایانکار آنان  صادر شود.

کد خبر 817

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =