دسته بندی ها
پیوندها
ارتباط با سازمان
تلفن گویا: 32919284-6 - 025
نمابر: 32914982 - 025
سامانه پیامک: 3000722711
پست الکترونیکی: info@nezamqom.ir
مقررات ملی ساختمان موجبات سکونت ایمن را فراهم می‌کند

به مناسبت روز ملی ایمنی دربرابر زلزله:

مقررات ملی ساختمان موجبات سکونت ایمن را فراهم می‌کند

    بروز شده : 6 دی 1395    تعداد نظرات :0    دسته: آرشیو اخبار

روز پنجم دی ماه مصادف با واقعه زلزله بم در تقویم رسمی کشور روز ملی ایمنی در برابر زلزله نامگذاری شده‌است. 

پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله با توجه به ضرورت آگاه سازی و ارتقای فرهنگ عمومی در برابر زلزله با پیشنهاد نامگذاری این روز به عنوان «روز ملی ایمنی در برابر زلزله» فرصتی را فراهم کرد تا هر ساله با برگزاری برنامه ها و فعالیت های آموزشی و ترویجی متنوع در این روز، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره چند ده هزار قربانی این فاجعه تلخ، زمینه ارتقای آگاهی عمومی و شاخص های ایمنی در برابر زمین لرزه در کشور فراهم شود.

زلزله فاجعه بار بم

زلزله بم به شدت ۶٫۶ ریشتر در ساعت ۵:۲۶ بامداد ۵ دی ۱۳۸۲ شهر بم و مناطق اطراف آن در شرق استان کرمان را لرزاند که به موجب آن بیش از 40 هزار تن جان باختند و ۱۰۰ درصد منازل در برخی مناطق بم تخریب شدند.

در واقع زلزله بم که به کشته و مجروح شدن بیش از ۷۰ هزار نفر از هموطنانمان منجر شد و تبعات ناگوار آن همچنان هزاران هزار نفر از بازماندگان فاجعه را آزار می دهد، قطعا یکی از تلخ ترین سوانح تاریخ معاصر ما و روزی فراموش ناشدنی در خاطره مشترک ایرانیان است.

منشا پيدايش زمين لرزه:

زمين لرزه ها توسط فرآيندهاي بنيادين و قدرتمند زمين شناختي که خارج از حيطه کنترل ما هستند، به وجود مي‌ آيند. اين فرآيندها نسبتا غير قابل پيش بيني است که در اثر فعل و انفعالات دروني زمين و برهمکنش مواد مذاب داخلي زمين که آشوب هاي شديدي را در داخل زمين علاوه از بازتاب بيروني آن به وجود مي آورند. براي پي بردن به ماهيت وجودي، علل پيدايش، زمان وقوع و قدرت زلزله به تکنولوژي هاي پيشرفته نياز هست.

یکی از روشهای ایمنی در برابر زلزله مقاوم سازی ساختمان ها می باشد

 روشهای مقابله با زمين لرزه!

عمده پيشرفت هايي که طي 50 سال گذشته حاصل شده است به آمادگي براي زلزله و مخصوصاً حيطه مهندسي عمران مربوط مي شود. طي چند دهه اخير استانداردهايي براي ساخت ساختمان ها در نظر گرفته شده است تا مقاومت آن ها در برابر نيروي امواج زمين لرزه افزايش يابد. از استانداردهاي جديد مي توان به تقويت مصالح اشاره کرد. طراحي بناها به شيوه اي که از انعطاف پذيري لازم براي جذب ارتعاش ها برخوردار باشند بدون آن که تخريب شوند، يکي ديگر از اين روش هاست.

طراحي ساختمان ‌ها به شيوه اي که بتوانند اين ضربه‌ ها را بگيرند، مخصوصاً در مناطقي که زلزله خيز هستند، از اهميت بسياري برخوردار است. يکي ديگر از مولفه ‌هاي آمادگي، آموزش مردم است. امروزه بسياري از سامانه ‌هاي دولتي در اغلب کشورها دفترچه‌ هاي راهنمايي منتشر مي‌ کنند که در آن چگونگي وقوع زلزله، راهنمايي‌ هايي در مورد حفاظت خانه در برابر زلزله‌ هاي احتمالي و فعاليت‌ هايي که در زمان وقوع زلزله بايد انجام داد، گردآوري شده است.

مقررات ملی ساختمان موجبات سکونت ایمن را فراهم می‌کند

قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان دراسفند ماه ۷۴ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید تا کلیه ساخت و ساز‌ها در کشور بر اساس این قانون و به صورت مهندسی احداث شود تا بخش عظیمی از سرمایه‌های ملی کشور که در واقع ساختمان‌ها و ابنیه را تشکیل می‌دهند مهندسی شده، با دوام و مقاوم ساخته شود تا در ‌‌‌نهایت سکونت ایمن را برای ساکنین فراهم کند.

قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان در حقیقت بیان‌کننده انتظارات گسترده نظام قانون‌گذاری کشور به نمایندگی آحاد جامعه، از تک‌تک افراد و نهادهایی است که به نحوی در این امر خطیر دخالت دارند.

امروزه با پیشرفت‌های صورت گرفته در عرصه‌های مختلف، تخصصی شدن در همه زمینه‌ها ضرورتی اجتناب ناپذیر است به خصوص در زمینه صنعت ساختمان که مهم‌ترین وسیله تامین آرامش جامعه به شمار می‌رود.

این صنعت در کشورمان، خواسته یا ناخواسته، به یکی از صنایع مادر تبدیل شده است که طیف گسترده‌ای از صنایع وابسته را شکل می‌دهد و از طرف دیگر، هر خانواده‌ای در یک زندگی اجتماعی شهری امروزی، نیازمند یک سرپناه است تا در بستر آن سایر نیازهای اجتماعی‌اش تجلی ‌یابد.

ارتقای کیفیت ساخت و ساز در جهت حفظ سرمایه‌های ملی است

با توجه به سرمایه کلانی که سالیانه در بخش دولتی و خصوصی برای صنعت ساختمان هزینه می‌شود، توجه به کیفیت ساخت و ساز در جهت حفظ سرمایه ملی می‌‌بایست جزو اهم وظایف دست‌اندرکاران صنعت ساخت و ساز کشور قرار گیرد که در این راستا تخصصی شدن ساخت مسکن و آن هم به دست مهندسانی که به در این عرصه مهارت و توانایی لازم دارند ضروری به نظر می‌رسد.

متاسفانه ورود برخی از افراد در این عرصه که صلاحیت علمی و توانایی اجرایی کافی در این زمینه ندارند، مشکلاتی را در این بخش ایجاد کرده که گا‌ها تبعات جبران ناپذیری داشته است.

ضوابط و مقررات مربوط به ساخت و ساز دارای دو بخش مجزا است که این دو بخش مکمل هم بوده و باید با هم اجرا شود چرا که عدم اجرای ناقص هر یک از این دو توسط مجریان، مشکلاتی را ایجاد می‌کند.

بخش اول شامل‌‌‌ همان مقررات ملی ساختمان، ضوابط شهرسازی و مصالح و فرآورده‌های ساختمانی است و بخش دوم نیز به ضوابط و مقررات مربوط به اشخاص دخیل و مسئول در انجام امور باز می‌گردد و همانگونه که اشاره شد باید این دو مجموعه در کنار هم به درستی اجرا شود تا شاهد کمترین مشکلات و تبعات احتمالی باشیم.

عمده مشکلات موجود در ساخت و ساز‌ها به مجریان بر می‌گردد

امروز به گفته کار‌شناسان عمده مشکلات ساختمانی بوجود آمده مربوط به بخش دوم یعنی‌‌‌ همان دست اندرکاران و مجریان ساخت و ساز‌ها است چرا که در برخی مواقع دیده می‌شود افرادی وارد این عرصه می‌شوند که به کلیت کار اشراف ندارند.


[thumb]
مقررات ملی ساختمان موجبات سکونت ایمن را فراهم می‌کند
[/thumb]

 

 




 

 

بیانیه هیئت مدیره سازمان به مناسبت آغاز به کار دوره هفتم


نام:
ایمیل:
نظر شما:
کد امنیتی: تصویر كد امنیتی