دسته بندی ها
پیوندها
ارتباط با سازمان
تلفن گویا: 32919284-6 - 025
نمابر: 32914982 - 025
سامانه پیامک: 3000722711
پست الکترونیکی: info@nezamqom.ir
کارگاه دو روزه اخلاق مهندسی در قم برگزار شد

با حضور استانهای معین دبیرخانه رعایت اخلاق حرفه ای:

کارگاه دو روزه اخلاق مهندسی در قم برگزار شد

    بروز شده : 27 خرداد 1394    تعداد نظرات :1    دسته: آرشیو اخبار, اخلاق مهندسی

 

کارگاه اخلاق مهندسی با حضور نمایندگان استانهای معین در دبیرخانه رعایت اخلاق حرفه ای و برخورد با تخلفات حرفه ‏ای از جمله استانهای لرستان ، همدان ،چهارمحال و بختیاری و آذربایجان غربی به میزبانی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم برگزار شد.


به گزارش روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم ، این کارگاه در روزهای دوشنبه و سه شنبه 25 و 26خرداد ماه و در چهار نوبت صبح و عصر در سالن جلسات مرکز فقهی ائمه اطهار (ع) قم برگزار شد که سرفصل هایی از جمله ، کلیات اخلاق مهندسی ، مبانع اخلاقی شامل آیین نامه یا کد اخلاقی و نظریات هنجاری اخلاق ، تصمیم گیری اخلاقی شامل انواع تصمیم گیری و دو راهی های اخلاقی توسط مهندس دیزانی ارائه شد.


در عصر روز پایانی این کارگاه نیز جلسه دبیرخانه رعایت اخلاق حرفه ای و برخورد با تخلفات حرفه ‏ای برگزار شد.


مهندس مهدی رئیسی دهکردی رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان چهارمحال و بختیاری ،  در جلسه دبیرخانه رعایت اخلاق حرفه ای و برخورد با تخلفات حرفه‏ ای ؛  اخلاق مهندسی را یکی از موضوعات  مهم و اصلی دانست که سازمان های نظام مهندسی استانها و همچنین شورای مرکزی می بایست به آن توجه جدی داشته باشند.

 

وی بیان داشت: گاها مشاهده می شود فضای مجموعه های مهندسی از موضوع اخلاق مهندسی فاصله می گیرند که این امر مطلوب جامعه مهندسی نیست.

 

کارگاه دو روزه اخلاق مهندسی در قم برگزار شد

 

 


مهندس رئیسی افزود: ارائه کدهای اخلاق مهندسی ، توضیح و تشریح آنها برای مهندسین بسیار تاثیرگذار است که در این زمینه ، سازمان نظام مهندسی ساختمان استانها می بایست ورود کرده  و سطح بینش و آگاهی مهندسان را در این زمینه افزایش دهند.

 

وی برگزاری کارگاه اخلاق مهندسی در قم را مثبت ارزیابی کرد و عنوان داشت:برگزاری دوره آموزشی و کارگاه های مختلف در زمینه اخلاق مهندسی باید در سطوح مختلف سازمان نظام مهندسی مورد توجه قرار گیرد.

 

بسنده کردن به بندهای اخلاق مهندسی در بیانیه پایانی اجلاس سالانه کافی نیست

 

مهندس خسرو سلامت روندی عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان آذربایجان غربی ، نیز در سخنانی اظهار داشت: در سالهای اخیر در بیانیه پایانی اجلاس هیئت عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور  ، بندهایی در زمینه اخلاق مهندسی داشته ایم اما بسنده کردن به همین موارد کافی نیست ؛  بلکه باید در این راستا اقدامات علمی و اجرایی صورت گیرد.

 

مهندس سلامت روندی ،  با بیان اینکه کمیته اخلاق مهندسی می بایست در شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان تشکیل شود افزود: با تشکیل این کمیته می توان اقدامات عملی در زمینه اخلاق مهندسی را برنامه ریزی و اجرایی کرد.

 

وی بیان داشت: مطالبی که در این کارگاه ارائه شد نباید صرفا به همین کارگاه خلاصه و بایگانی شود  بلکه می بایست کاربردی و علمیاتی شود.

کارگاه دو روزه اخلاق مهندسی در قم برگزار شد

 

 

 مهندس ایوب عزیزی خزانه دار سازمان نظام مهندسی ساختمان استان آذربایجان غربی ، نیز در سخنانی ضمن تشکر از برپایی کارگاه اخلاق مهندسی از سوی سازمان  نظام مهندسی ساختمان استان قم اظهار داشت: پس از پشت سرگذاشتن این کارگاه دو روزه ، تفکر و نگاه جدیدی در زمینه اخلاق مهندسی در شرکت کنندگان بوجود آمد.

 

نظام مهندسی ها ، کمیته اخلاق مهندسی را در استانها تشکیل دهند

 

وی با بیان اینکه سازمان نظام مهندسی ساختمان استانها می بایست کمیته اخلاق مهندسی را در استانهای خود ایجاد کنند افزود :توجه به مسائل اخلاقی برای مجموعه های نظام مهندسی امری حیاتی و ضروری است که این زمینه متاسفانه ضعف هایی دیده می شود.

 

مهندس عزیزی با اشاره به فعالیت های خوب صورت گرفته در زمینه اخلاق مهندسی در کمیته اخلاق مهندسی استان قم افزود:نظام مهندسی استانها از این تجربیات می توانند استفاده کنند و امروز ضرورت دارد تا به صورت برنامه ریزی شده فعالیت هایی در زمینه اخلاق مهندسی صورت گیرد تا اخلاق در جامعه مهندسین بیش از گذشته مورد توجه قرار گرفته و نهادینه شود.


کارگاه دو روزه اخلاق مهندسی در قم برگزار شد

 

  مهندسان هم به لحاظ علمی و هم اخلاقی باید صلاحیت های لازم را داشته باشند

 

مهندس سیروس رحمتی عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان لرستان در این نشست اظهار داشت: اخلاق مهندسی یکی از مسائلی بود که سالهای گذشته در جامعه مهندسین کشور همواره مورد توجه بود و پیشکسوتان این عرصه اخلاق حرفه ای را راعایت می کردند اما متاسفانه در سالهای اخیر برخی از مهندسان آنگونه که باید و شاید به مسائل اخلاق در کار خود توجه کافی ندارند.

 

وی تاکید کرد: کسانی که به حرفه مهندسی وارد می شوند و می خواهند در این عرصه فعالیت کنند ،  می بایست هم به لحاظ علمی و هم به لحاظ اخلاقی صلاحیت های لازم را برخوردار باشند تا در ارائه خدمات مهندسی خود به جامعه به نحو احسن عمل کنند.

 

وی ابراز داشت: لازم است برای آشنایی بیشتر مهندسان با موضوعات اخلاق مهندسی که کاربردی است کارگاه های اخلاق مهندسی به این صورت که در قم برگزار شد در استانها  تشکیل شود چراکه  بالا بردن آگاهی ها در این زمینه می تواند بسیار تاثیرگذار باشد.

کارگاه دو روزه اخلاق مهندسی در قم برگزار شد

 

 

 قم ظرفیت های خوبی برای تربیت مدرسان اخلاق مهندسی دارد

 

مهندس دیزانی استاد دانشگاه امیرکبیرتهران  نیز که تدریس این دوره را بر عهده داشت ضمن تقدیر از حضور استانهای معین در این کارگاه اظهار داشت: استان قم ظرفیت های خوبی برای تربیت مدرسان اخلاق مهندسی دارد و اگر استانهای دیگر در این زمینه اعلام نیاز کنند ؛ قم می تواند در این زمینه برنامه ریزی داشته باشد.

 

وی بیان داشت: متاسفانه کشور ما در زمینه اخلاق مهندسی فعالیت های شاخصی نداشته و ما امروز در زمینه پژوهشگر و استاد اخلاق مهندسی  کمبودهایی داریم.

 

وی تاکید کرد: در زمینه اخلاق مهندسی نباید منتظر بیانیه اجلاس عمومی و یا تشکیل کمیته ای در شورای مرکزی باشیم و این موضوع را باید از سطوح پایین سازمان نظام مهندسی در استانها دنبال کرد.

 

مهندس دیزانی افزود: از شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان نیز انتظار داریم تا به موضوع اخلاق مهندسی بیش از گذشته توجه کند و از فعالیت هایی که در این زمینه صورت می گرد حمایت شود.

کارگاه دو روزه اخلاق مهندسی در قم برگزار شد

 

  مهندس امین مقومی عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم نیز در این نشست با تشکر از همه شرکت کنندگان در کارگاه اخلاق مهندسی اظهار داشت: دبیرخانه رعایت اخلاق حرفه ای و برخورد با تخلفات حرفه‏ای مصوب بند 17 خط مشی کاری و راهبردهای عملی سازمان نظام مهندسی ساختمان به نظام مهندسی قم واگذار شد.

 

وی افزود: سازمان نظام مهندسی قم در سالهای گذشته کمیته اخلاق مهندسی را در استان تشکیل دارد و در این زمینه برنامه ریزی هایی کوتاه مدت و میان مدتی داشته است.

 

مهندس مقومی ، برگزاری دوره اخلاق مهندسی برای مهندسان جدیدالورود به حرفه مهندسی ، برگزاری کارگاه اخلاق مهندسی در قم و مشهد مقدس ، برگزاری جسله اخلاق عمومی برای مهندسان و هم چنین پیگیری برای تدریس درس اخلاق مهندسی در دانشگاه قم و برپایی همایش اخلاق مهندسی بایدها و نبایدها  را بخشی از فعالیت های کمیته اخلا ق مهندسی در قم برشمرد.

 

وی بیان داشت: امیدواریم در استانهای معین دبیرخانه رعایت اخلاق حرفه ای و برخورد با تخلفات حرفه‏ ای که استانهای لرستان ،  همدان ، چهارمحال و بختیاری و آذربایجان غربی هستند کمیته اخلاق مهندسی تشکیل شود و فعالیت های برنامه ریز ی شده ای  در این استانها صورت گیرد.

 

وی بیان داشت: استان قم امادگی لازم برای برگزاری دوره ها و کارگاه های اخلاق مهندسی و همچنین تربیت اساتید اخلاق مهندسی  دارد و در این زمینه ظرفیت های خوبی در قم وجود دارد.

 

عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم ،  اظهار داشت: بندهایی در زمینه اخلاق مهندسی از سوی دبیرخانه رعایت اخلاق حرفه ای و برخورد با تخلفات حرفه‏ای تهیه و تدوین شده که به شورای مرکزی ارائه شد تا در بیانیه پایانی اجلاس هیئت عمومی سازمان نظام مهندسی که در تیرماه در استان اربیل برگزار می گردد  ، گنجانده شود.

کارگاه دو روزه اخلاق مهندسی در قم برگزار شد

 

 

 مهندس فریدون واحد نائب رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان چهارمحال و بختیاری ، مهندس محسن پژوهش بازرس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان چهارمحال و بختیاری و همچنین مهندس رضا امیدبخش عضو هیئت رئیسه سازمان نظام مهندسی ساختمان استان آذربایجان غربی که در این کارگاه حضور داشتند در سخنان کوتاهی بر توجه بیش از گذشته بر مقوله اخلاق مهندسی ،  برنامه ریزی استانها در زمینه مسائل آموزشی اخلاق مهندسی و حمایت شورای مرکزی از اخلاق مهندسی تاکید کردند.

کارگاه دو روزه اخلاق مهندسی در قم برگزار شد

 

 

کارگاه دو روزه اخلاق مهندسی در قم برگزار شد

 

کارگاه دو روزه اخلاق مهندسی در قم برگزار شد

   • دیدگاه: یکی از اعضا
    با سلام و درود به شما که تو این اوضاع نابسامان نظام مهندسی استان قم
    اخلاق رو فراموش نکردید
    درود بر شما

    ارسال شده: 1/04/1394 - 09:38 پاسخ ||

نام:
ایمیل:
نظر شما:
کد امنیتی: تصویر كد امنیتی