دسته بندی ها
پیوندها
ارتباط با سازمان
تلفن گویا: 32919284-6 - 025
نمابر: 32914982 - 025
سامانه پیامک: 3000722711
پست الکترونیکی: info@nezamqom.ir
جلسه عمومی گروه تخصصی عمران برگزار شد

گزارش تصویری/

جلسه عمومی گروه تخصصی عمران برگزار شد

    بروز شده : 28 خرداد 1393    تعداد نظرات :1    دسته: آرشیو اخبار, عمران

 مهندس خان احمد لو رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم ، در نخستین گردهمایی مهندسان عمران در سال جاری ،  با اشاره به بحث مجریان ذیصلاح اظهار داشت: این امر در هیئت مدیره به صورت جدی در حال پیگیری است و در هفته گذشته نیز در جلسه هیئت مدیره سازمان که با حضور معاون امور عمرانی استاندار قم برگزار شد ،  مباحثی در این زمینه مطرح  ،  که امیدواریم در جلسه آینده ای که با ایشان خواهیم داشت اجرای دستورالعمل سازندگان مسکن و ساختمان به صورت جدی تر مطرح و پیگیری شود.
وی در ادامه با اشاره به افزایش تعداد مهندسان عمران ابراز داشت: در آزمون هفته گذاشته بیش از 2 هزار و 600 نفر حضور داشتند و با وضعیت موجود در آینده ای نزدیک تعداد مهندسان عمران استان به بیش از دو هزار و 500 نفر خواهد رسید که باید فکری برای ایجاد ظرفیت های جدید اشتغال کرد.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم  ، عنوان کرد: موضوع تخریب و گودبرداری در حال پیگیری است که هیئت مدیره نیز از آن حمایت می کند و امیدواریم با اجرایی شدن آن ، ظرفیت جدیدی برای اشتغال مهندسان عمران هر چند اندک ایجاد شود.
وی با اشاره به بحث تبصره دو ماده 12 قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان اظهار داشت: بر اساس این بند ،  اگر در رشته  ای میزان کار فراتر از ظرفیت موجود باشد ، کارها باید به سمت رشته عمران بیاید ، هر چند که این بحث در بین سایر رشته ها پذیرفته شده است اما مراحل اجرایی خاصی دارد و مقدمات آن باید در کمیته چهارجانبه مورد بررسی قرار گیرد و به تصویب این کمیته برسد.
مهندس سید محمد کاظم موسوی ملکی ،  با ارائه گزارشی از فعالیت های گروه تخصصی عمران اظهار داشت: اعضای هیئت رئیسه گروه تخصصی عمران شامل آقایان مهندس هاشم زاده ، شعبانی ، کریمی ،اجتهاردی و وفاجو می باشد.
رئیس گروه تخصصی عمران ، گفت:  جلسات هیئت رئیسه گروه تخصصی عمران در روزهای یکشنبه برگزار می شود که انجام بازدیدهای مختلف ، حضور در جلسات تخصصی برای حل مشکلات و پاسخ به نامه های ارجاع شده از سوی ریاست محترم سازمان  ، بخشی از فعالیت های هیئت رئیسه گروه تخصصی عمران به شمار می رود.
وی در ادامه عنوان کرد: متاسفانه سطح آموزشی فارغ التحصیلان بسیاری از رشته ها از جمله رشته عمران پایین است و هر روز شاهد افزایش تعداد مهندسان عمران و حضور آنان در سازمان هستیم که جا دارد تصمیمات جدی برای آینده شغلی مهندسان جوان و همچنین سایر اعضای رشته عمران اتخاذ شود.
مهندس موسوی ملکی ،  بیان داشت: هم اکنون شاهد اجرای پروژه هایی در سطح استان هستیم که وارد سیکل سازمان نشده و در واقع سازمان نظام مهندسی را دور می زنند و برخی از پروژه ها نیز ناظر هم ندارند که در این راستا مکاتباتی با مراجع رسیدگی  به اینگونه تخلفات صورت گرفته است.
رئیس گروه تخصصی عمران ،  با بیان اینکه تعرفه رشته عمران در مقایسه با کل تعرفه خدمات مهندسی پایین است افزود: مهندسان عمران در حوزه عمل و اجرا با مشکلات بسیاری مواجه اند و انتهای مسئولیت آنان نیز مشخص نشده  و این بار مسئولیت بر روی دوش مهندس ناظر سالها وجود دارد که انتظار می رود با توجه به حجم مسئولیت مهندسان عمران شاهد افزایش تعرفه در این رشته باشیم.
مهندس کریمی عضو هیئت رئیسه گروه تخصصی عمران نیز در این  مراسم با اشاره به برنامه ریزی های انجام شده در خصوص برگزاری دوره های مختلف آموزشی ویژه مهندسان عمران در کمیته آموزش  اظهار داشت: در سال جاری در خصوص نیازمندی های علمی مهندسان عمران نظرسنجی صورت گرفته تا بتوان کلاس ها و دوره های مختلف اموزشی را متناسب با نیاز و ضرورت مهندسان عمران برگزار کنیم.
وی گفت: با نظرسنجی بعمل آمده مباحث نظارتی از سوی مهندسان عمران در اولویت انتخاب قرار گرفت که در این راستا برنامه ریزی هایی صورت گرفته و امیدواریم تا پایان سال بتوانیم دوره های مختف آموزشی را به منظور به روز کردن دانش فنی مهندسان و بهره گیری از اساتید مجرب داشته باشیم.
عضو هیئت رئیسه گروه تخصصی عمران ، در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تشکیل شورای فنی در کمیته کنترل محاسبات اظهار داشت: این شورا از مهندسان سازه و محاسبان مجرب تشکیل شده که یکی از وظایف ان بررسی مشکلات و مسائل محاسباتی است که در نقشه ها وجود دارد که این شورا هر دو هفته یکبار تشکیل جلسه داده و این مواد مورد بررسی قرار می دهد.
وی ادامه داد: مقرر شد تا وحدت رویه ای برای دیتیل های بارگذاری ، حالت های مجاز تحلیل مکانیکی ، بارگذاری ترکیبات در نقشه ها و همچنین موارد دیگر  در قالب یک بسته تعریف و به مهندسان عمران ارائه شود.
در ادامه این مراسم مهندس هاشم زاده معاون فنی مهندسی سازمان در سخنان کوتاهی ابراز داشت: مهندسان عمران در خصوص گزارش نویسی اهتمام و توجه  بیشتری داشته باشند  و تخلفات مالکین را به مراجع صدور پروانه گزارش کنند.
وی با بیان اینکه مهندسان باید عدم استفاده از مصالح استاندارد را نیز در گزارشات خود بیاورند و اعلام کنند افزود: در روزهای گذشته تفاهمنامه همکاری طرح کنترل کیفیت مصالح استاندارد در محل مصرف ساختمان های در حال ساخت ،  بین سازمان نظام مهندسی  ساختمان  قم و اداره کل استاندارد استان  امضاء شد که مهندسان با مواجه شدن با مصالح غیر استاندارد می توانند موارد را به اداره استاندارد اعلام کنند و تا با پیگیری های اداره استاندار از تولید و توزیع محصولات غیر استاندارد در استان جلوگیری شود.
معاون فنی مهندسی سازمان نظام مهندسی  ساختمان استان قم ، ادامه داد: مهندسان باید به موضوع ایمنی نیز توجه کافی داشته باشند و حوادثی که در پروژه ها و کارگاه های ساختمانی رخ می دهد را می بایست در گزارشات خود درج کنند و در مواردی که ایمنی رعایت نمی شود باید مراتب را به سازمان ، شهرداری و یا اداره کل راه و شهرسازی اطلاع دهند.
در ادامه مراسم نیز جلسه پرسش و پاسخ در زمینه مسائل مختلفی از جمله بحث و تبادل نظر در مورد راهکارهای استفاده از توانمندی های مهندسین عمران (مجریان ذیصلاح ، مقاوم سازی ، گودبرداری و تخریب ، ناظر مقیم ، ماده 12 ، تعرفه خدمات مهندسی ، نظارت معماری ، حجم کارهای ارسالی برای مهندسان عمران در سالهای مختلف و بحث نقشه های اجرایی ...) برگزار شد.

 

 

 

جلسه عمومی گروه تخصصی عمران برگزار شد
جلسه عمومی گروه تخصصی عمران برگزار شد
جلسه عمومی گروه تخصصی عمران برگزار شد
جلسه عمومی گروه تخصصی عمران برگزار شد
جلسه عمومی گروه تخصصی عمران برگزار شد
جلسه عمومی گروه تخصصی عمران برگزار شد
جلسه عمومی گروه تخصصی عمران برگزار شد
جلسه عمومی گروه تخصصی عمران برگزار شد
جلسه عمومی گروه تخصصی عمران برگزار شد
جلسه عمومی گروه تخصصی عمران برگزار شد

 

  • دیدگاه: خوانساري
    با سلام ، با توجه به موضوعات مهمي که در جلسه چهار ماه پيش مطرح شد لازمست جلسات به صورت دوره اي ومنظم و فاصله زمان کمتر برگزار شود.

    ارسال شده: 19/07/1393 - 13:11 پاسخ ||

نام:
ایمیل:
نظر شما:
کد امنیتی: تصویر كد امنیتی