دسته بندی ها
پیوندها
ارتباط با سازمان
تلفن گویا: 32919284-6 - 025
نمابر: 32914982 - 025
سامانه پیامک: 3000722711
پست الکترونیکی: info@nezamqom.ir
اطلاعیه مهم سازمان در خصوص طرح دفترمحوری

اطلاعیه مهم سازمان در خصوص طرح دفترمحوری

    بروز شده : 27 مرداد 1398    تعداد نظرات :0    دسته: آرشیو اخبار, اطلاعیه ها

بسمه تعالی

 

اطلاعیه مهم سازمان در خصوص طرح دفترمحوری

 

ضمن تبریک فرا رسیدن اعیاد سعید قربان و غدیر و آغاز دهه ولایت، باتوجه به اینکه یکی از اهداف و خط مشی قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان به استناد بند ۲ ماده ۲ قانون مذکور، تنسیق امور مربوط به مشاغل و حرفه های فنی و مهندسی در بخش های ساختمان و شهرسازی است، همچنین با توجه به اینکه بر اساس بند 8 ماده 15 قانون و بند 8 ماده 73 آیین نامه اجرایی آن، تنظیم روابط بین صاحبان حرفه های مهندسی ساختمان و کارفرمایان و کمک به مراجع مسئول در بخش مهندسی ساختمان در زمینه ارجاع مناسب کارها به صاحبان صلاحیت و جلوگیری از مداخله اشخاص فاقد صلاحیت در امور فنی، نیز یکی از وظایف و اختیارات هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان ذکر گردیده است، علاوه بر این، نظر به تعیین جایگاه قانونی دفتر مهندسی وفق ماده 9 آیین نامه اجرایی قانون و دیگر مستندات قانونی که مجال و نیاز به ذکر آن در این فرصت کوتاه نخواهد بود؛ نکات زیر بر اساس پیشنهادهای ارائه شده توسط گروه های تخصصی، همچنین جلسات مختلف مشورتی با حضور بیش از دو سوم مدیران محترم دفاتر مهندسی در خصوص طرح دفترمحوری جمع بندی و بر اساس مصوبات هیئت مدیره سازمان اعلام می گردد:

 

*با توجه به جلسات مشورتی با مدیران محترم دفاتر مهندسی و پیشنهاد تاخیر در اجرای این طرح، همچنین مشکلات ناشی از طرح برخی شکایات در این خصوص به مراجع نظارتی استان، به منظور ایجاد فرصت مناسب مشاوره و تصمیم گیری بهتر، تاریخ اجرای آزمایشی آغاز این طرح به 22 مرداد سال جاری تغییر یافته است؛ از این رو، ضمن عذرخواهی صمیمانه به دلیل تاخیر در اجرای طرح، امید است با همراهی بیش از پیش اعضای محترم، تکریم ارباب رجوع و نگاه مثبت مردم به حرفه مهندسی تقویت شود.

با توجه به ضرورت تقویت کارگروهی و تکریم بیش از پیش ارباب رجوع، از تاریخ 22 مرداد، با مراجعه مالک به سازمان، فهرست دفاتری که امکان ارائه خدمت را براساس صلاحیت و ظرفیت محقق شده داشته باشند، به ایشان ارائه خواهد شد. ملاک معرفی دفتر، وجود ظرفيت و صلاحيت در حداقل سه رشته از رشته های عمران، معماری، برق و مکانیک در مرحله اول خواهد بود.

 

*تا پایان مردادماه به دفاتر مهندسی مهلت داده شده تا در صورت نیاز، نسبت به اصلاح و ترمیم اعضای دفتر و تکمیل و ثبت کاربرگ دفاتر طراحی اقدام نمایند. از آنجا که برخی دفاتر از گذشته فعال بوده و تلاش سازمان برای ایجاد گروه های هماهنگ بوده، در طرح تکمیلی و در آینده، امکان معرفی چند دفتر به عنوان همکار نیز وجود دارد تا کمترین جابجایی و تغییر را در دفاتر شاهد بوده و در صورت هرگونه تغییر و ابلاغ نظامنامه جدید، امکان بازگشت به شرایط دفاتر در گذشته نیز وجود داشته باشد.

 

*ملاک کنترل ظرفیت اعضای دفتر، بر اساس ظرفیت محقق شده سال گذشته و با تحلیل آماری و پیش بینی از وضعیت ساخت و ساز استان بوده و تلاش خواهد شد تا اشخاص فاقد صلاحیت نیز از این چرخه حذف گردند.

 

*در این طرح تلاش شده تا دفاتر مهندسی به جایگاه مشاوره و راهنمایی ارتقا یافته و مالکان از این ظرفیت برای مشورت تخصصی استفاده نمایند تا در آینده بتوان از این ظرفیت برای برون سپاری وظایف سازمان یا شهرداری استفاده نمود و با تقویت کار گروهی، امکان اخذ مجوز از سازمان برنامه و بودجه نیز به عنوان مشاور بومی مهیا شود. استقرار کارشناس راهنمایی و مشاوره در سازمان نیز همزمان با این طرح به منظور کمک به حذف واسطه ها صورت خواهد پذیرفت.

 

*انتخاب طراح توسط مالک، پس از انتخاب دفتر مهندسی توسط ایشان، از بين اعضای همان دفتر توسط مالک صورت خواهد گرفت. در طرح تکمیلی این روش، امکان مشاهده کارنامه حرفه ای اعضای هر دفتر، ميزان رعايت زمان بندي تحويل كار و دیگر شاخص ها برای مالک فراهم خواهد شد.

 

*ملاک معرفی طراح از تاریخ 22 مرداد، فهرست معرفی شده توسط مدیر دفتر به سازمان(سقف 25 نفر) بوده و ارائه این کاربرگ در ابتدای هر سال همزمان با تکمیل کاربرگ نظارت انجام خواهد شد. ضمن اینکه با توجه به عدم صدور پروانه دفتر مهندسی توسط اداره کل راه و شهرسازی، مراجعه به دفترخانه اسناد رسمی و ضریب دفتر مهندسی مندرج در پروانه دفتر حذف شده است.

 

*در خصوص ترکیب اعضای دفتر در پایه ها و رشته های مختلف توصیه می گردد تا با تحلیل آماری کارهای وارده به سازمان، نسبت به تصمیم گیری اقدام گردد. در مدت باقیمانده تا پایان مرداد نیز خدمات مشاوره ای در روزهای زوج ساعت 16 تا 18 در محل سازمان به مدیران محترم دفاتر ارائه خواهد شد.

 

*در راستاي شفاف سازي و تقویت نقش مشاوره دفاتر مهندسی،کارتابل اختصاصی مدیران دفاتر مهندسی به منظور مشاهده اطلاعات اعضای دفتر برای مشاوره بهتر به ارباب رجوع نیز همزمان با آغاز آزمایشی طرح، اجرایی و بخش ویژه ای نیز در سایت ایجاد تا اطلاع رسانی بیش از پیش به ارباب رجوع به منظور جست و جوی اعضا و دفاتر مهندسی صورت گیرد.

 

*موضوع تشویق دفاتر مهندسی به منظور ارائه کار گروهی و خدمات مناسب به ارباب رجوع در محل یک دفتر مهندسی، توسط هیئت مدیره در حال بررسی بوده و با توجه به برخی پیشنهادهای ارائه شده توسط مدیران دفاتر مهندسی از جمله افزایش ظرفیت محقق شده یا ظرفیت کل، پس از جمع بندی اعلام می گردد.

 

*رعایت شئون حرفه و اخلاق حرفه ای در تغییر و تحول مربوط به دفاتر مهندسی ضروری بوده و در صورت اقدام خلاف شئون حرفه مهندسی با استناد به نظامنامه اخلاق حرفه مهندسی، موضوع قابل طرح در شورای انتظامی خواهد بود.

 

*با توجه به عدم الزام به انتخاب دفتر مهندسی توسط ناظران، همزمان با تغییرات احتمالی دفاتر مهندسی، مهندسان ناظر نیز خواهند توانست در صورت معرفی دفتر کار دارای شرایط مورد نظر سازمان، غیر از دفاتر مهندسی موجود، امکان فعالیت داشته باشند.

 

*در جهت بررسی و کنترل اجرای مصوبات هیئت مدیره در خصوص طرح دفترمحوری، گروه نظارت سازمان برنامه منظم بازدید از دفاتر مهندسی را در برنامه و دستور کار قرار خواهد داد.

 

*برنامه ریزی اجرای طرح به نحوی بود تا همزمان با آغاز این طرح، زیرسیستم خدمات الکترونیک ارسال و کنترل نقشه نیز به صورت آزمایشی شروع به کار نماید، لکن به دلیل آماده نبودن زیرسیستم شهرداری، اجرای آزمایشی این بخش به زمان دیگری موکول گردیده است.

 

*در پایان ضمن قدردانی از همدلی و همراهی اعضای سازمان، هیئت مدیره سازمان، همچون گذشته، از نقدها، پیشنهادها و نظرات سازنده استقبال نموده، امید است با همراهی بیش از پیش در ارتقای کیفیت خدمات مهندسی و ارتقای کارآمدی سازمان و جایگاه حرفه موفق باشیم.


نام:
ایمیل:
نظر شما:
کد امنیتی: تصویر كد امنیتی