دسته بندی ها
پیوندها
ارتباط با سازمان
تلفن گویا: 32919284-6 - 025
نمابر: 32914982 - 025
سامانه پیامک: 3000722711
پست الکترونیکی: info@nezamqom.ir
جلسه هم اندیشی معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با هیات مدیره سازمان

در اولین سفر استانی معاون وزیر راه و شهرسازی برگزار شد/

جلسه هم اندیشی معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با هیات مدیره سازمان

    بروز شده : 24 اردیبهشت 1398    تعداد نظرات :0    دسته: آرشیو اخبار

 


معاون وزیر راه و شهرسازی:

صراحت های قانونی حوزه ساخت و ساز باید مورد توجه قرار گیرد

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی گفت: امروز در حوزه مسکن به اندازه لازم قانون داریم که ضرورت دارد در این زمینه اولویت ها و صراحت های قانونی را شناسایی و بدان عمل کنیم.

دکتر حسینی معاون مسکن وزیر راه و شهرسازی در نشستی با اعضای هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم در سخنانی اظهار داشت : نظام ملی ساخت و ساز در قانون آمده که متاسفانه بدان توجه لازم و جدی نشده است.

وی بیان داشت: امروز در حوزه مسکن به اندازه لازم قانون داریم که ضرورت دارد در این زمینه اولویت ها و صراحت های قانونی را شناسایی و بدان عمل کنیم.

حسینی تاکید کرد: امروز به بازنو اندیشی در قوانین ساخت و ساز نیازمندیم که در این راستا باید برای رسیدن به وضع مطلوب قدم هایی برداریم.

وی با بیان اینکه باید تلاش کرد تا محصول تولیدی ما در فرآیند ساخت و ساز استاندارهای لازم را داشته باشد افزود: در این راستا باید بدنبال مشوق ها و آیتم های تشویقی نیز باشیم و صرفا با سیاست های تنبیهی نمی توان کیفیت در امر ساخت و ساز را دنبال کرد.

 

حق عمومی جامعه است که باید نسبت به این حق مهم حساسیت لازم را داشته باشیم

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی ادامه داد: ساختمان ؛ حق عمومی جامعه است که باید نسبت به این حق مهم حساسیت لازم را داشته باشیم و نباید نسبت به حقوق بهره بردار بی تفاوت باشیم.

وی با بیان اینکه در زمینه مقررات ملی ساختمان چیزی کم نداریم عنوان کرد: مسئله ای که باید مورد توجه قرار دهیم این است که این ضوابط می بایست در همه کشور قابل اجرا باشد و شرایط ساختمان های معمولی با با ساختمان های ویژه باید جدا از هم در نظر گرفته شود و در این زمینه باید تجدید نظر کرد چرا که امروز دیگر زمان آن نیست که تنها مباحث فنی ملاک باشد و باید شرایط مختلف شهرها و استانها را مدنظر قرار داد.

وی با بیان اینکه موضوع نگهداری ساختمان های موجود مورد غفلت قرار گرفته افزود: در حادثه آتش سوزی ساختمان پلاسکو ، اگر حداقل های ممکن در امر نگهداری مورد توجه قرار می گرفت این ساختمان می توانست پا بر جا باشد و این امر با هزینه ۳۰۰ میلیون تومانی می توانست محقق شود که در این صورت شاهد تخریب ساختمان پلاسکو نبودیم.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازیاضافه کرد : در کشورهای پیشرفته نیز شاهدیم که از سال اول احداث یک پروژه برای آن بودجه نگهداری در نظر گرفته می‌شود.

حسینی افزود: امروز باید بدنبال شیوه نامه برای اجرای قوانین موجود باشیم و در این راستا اختیارات لازم به استانها واگذار می شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به در پیش بودن انتخابات شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشود بیان داشت : این انتخابات بسیار مهم است که می بایست بدنبال انتخاب افراد اصلح باشیم.

وی تصریح کرد: سیاست برای بخش های صنفی و حرفه ای سم مهلک است و نباید از مجموعه های حرفه ای همانند نظام مهندسی ساختمان انتظار کار سیاسی داشت.

 

شورای مرکزی عصاره مهندسی کشور است


معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: شورای مرکزی عصاره مهندسی کشور است و باید تلاش کرد در عین حالی که از ظرفیت و تجربه پیشکسوتان بهره می بریم ، از حضور مهندسان جوان نیز باید استفاده کرو و ما تلاش می کنیم در وزارت راه و شهرسازی در کمیته های تخصصی از ظرفیت های مهندسان جوان استفاده کنیم.


مهندس امین مقومی رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم در جلسه مشترک اعضای هیات مدیره سازمان با معاون مسکن  و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با ارائه گزارشی از فعالیت ها و اقدامات صورت گرفته اظهار داشت: شناسنامه فنی و ملکی ساختمان از سال 83 در قم صادر می شود و سالانه برای هزار ساختمان در استان شناسنامه فنی و ملکی ساختمان صادر می گردد.


وی بیان داشت: هم اکنون فرآیند صدور شناسنامه فنی و ملکی ساختمان در سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم به صورت الکترونیکی می باشد.


مقومی افزود: پس از آنکه در سالهای گذشته در شورای مرکزی سندی راهبردی تدوین شد ؛ استان قم از اولین استانهایی بوده که سندراهبردی داخلی برای فعالیت های خود تدوین کرد که برنامه ریزی ها در طی سال های اخیر در راستای همین سند بوده است.


وی عنوان کرد: رویکرد تقویت شرکت های حقوقی از جمله اولویت های سازمان  بوده و تلاش شد تا دفاتر حقوقی به رغم مشکلات مالیاتی و بیمه ای که با آن مواجه بودند احیا شوند و هم اکنون 7 دفتر حقوقی در استان قم در حال فعالیت می باشند.


رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم   گفت: در حوزه مقررات ملی ساختمان نیز کارگروه ویژه ای در سازمان تشکیل شد و نظرات کارشناسی در زمینه مباحث مقررات ملی ساختمان و سایر طرح های ارائه شده از سوی وزارت راه و شهرسازی جمع بندی و نتیجه  آن به وزارت راه و شهرسازی ارائه می گردد.


وی با بیان اینکه به نظر می رسد جایگاه مهندسی در کشور از مطالبه گری افتاده است افزود: در همین راستا دبیرخانه نقدپروژه های شهری در سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم راه اندازی شد تا از این طریق مهندسان نظرات تخصصی خود را فارغ از مسائل حاشیه ای به مسئولان شهری و استانی در خصوص پروژه های کلان منعکس کنند.


تاکید بر استفاده از ظرفیت شورای فنی استان


مقومی با بیان اینکه از ظرفیت شورای فنی استان بر اساس آنچه در قانون آمده می بایست حداکثر بهره برداری را انجام داد با اشاره به اینکه با همکاری شورای فنی استان توانستیم ساماندهی آزمایشگاه های استان در حوزه بتن و ژئوتکنیک را در دستور کار قرار دهیم  افزود: در حوزه نظارت بر آزمایشگاه‌ها تعامل مطلوبی با استان داریم و در این مورد دستورالعمل‌هایی را در شورای فنی به تصویب رسانده و نظارت‌های لازم را دنبال می‌کنیم که یکی از نتایج آن تصویب تدوین نظام‌نامه نظارت بر کارخانه های تولید بتن آماده است.


وی ابراز داشت: در حوزه  مقاوم سازی نیز اقدامات خوبی در سازمان صورت گرفت و دوره های آموزشی برای مهندسان علاقمند به فعالیت در این عرصه برگزار و شرح خدمات و نظامنامه ای نیز برای فعالیت در این بخش تدوین شده است.


رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم  گفت: اجرای مبحث 19 مقررات ملی ساختمان که مربوط به موضوع بهینه سازی مصرف انرژی و همچنین مبحث 22 که مرتبط با موضوع نگهداری ساختمان ها است، مغفول مانده که می توان در استان اقدامات خوبی انجام داد.


مقومی بیان داشت: در دوره جدید فعالیت هیات مدیره سازمان تلاش شد تا در راستای همه وظایف هیات مدیره که در قانون آمده ورود کنیم و در خصوص راه اندازی دفاتر مشاوره اقداماتی صورت گرفته و نظامنامه ای در حال تدوین است که این امر می تواند علاوه بر قطع دست افراد غیر متخصص در امر ساخت و ساز به اشتغال مهندسان نیز کمک کند.


رییس سازمان عنوان کرد: در زمینه طراحی و نظارت سازه نگهبان و گودبرداری خدمات خوبی ارائه می شود و در این عرصه همکاری های خوبی با شهرداری داریم و به تبع آن شاهد حوادث کمتری در حوزه گودبرداری در مقایسه با سایر استانها و شهرها هستیم.


رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم همچنین با اشاره به فعالیت های آموزشی سازمان برای اعضا گفت: در سال گذشته 90 هزارنفرساعت آموزش به مهندسان عضو سازمان ارائه شده که قالب این آموزش ها به صورت رایگان و بدون پرداخت هزینه ای بوده است.


وی همچنین به برگزاری دو نوبت مجمع عمومی در سازمان، تشکیل هیات های داوری در استان ، ارائه خدمات اظهارنامه مالیاتی به اعضا ، اقدامات صورت گرفته در حوزه پژوهش ، فعالیت دبیرخانه اخلاق مهندسی و آموزش کارگران ساختمانی نیز اشاره کرد.


طرح پیشنهادی اصلاح قانون نظام مهندسی بر خلاف سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی است/ این طرح پاسخگوی نیازهای مردم و سازمان نیست


وی در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به طرح پیشنهادی اصلاح قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان که در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار دارد اظهار داشت: این طرح بر خلاف سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی سازمان را به سمت دولتی شدن سوق داده و نقش نظارتی مجلس شورای اسلامی را در این حوزه کمرنگ نموده است، ضمن اینکه نکات مثبتی نیز در طرح قرار گرفته است، لکن به دلیل اشکالاتی که در کلان به آن اشاره شد، به نظر نمی تواند مشکلاتی را که مردم و سازمان با آن مواجه هستند، حل کند و پاسخگوی نیازها باشد. از این رو پیشنهاد روسای استان ها نیز بر تاخیر در رسیدگی یا خروج از دستور کار مجلس به منظور بازنگری و ارائه لایحه توسط دولت محترم می باشد.


رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم  اضافه کرد: لایحه قبلی پیشنهادی وزارت راه و شهرسازی نیز دارای ایرادات و آسیب هایی بود که موجب افزایش بوروکراسی اداری می شد و فرآیند ارائه خدمات به مردم را با مشکلاتی مواجه می کرد، با توجه به خروج از دستور این لایحه در کمیسیون زیربنایی دولت، امید است لایحه جدید با قوت و کارشناسی بر مبنای آسیب شناسی دقیق تدوین و به مجلس ارائه شود؛ معتقدیم قانون فعلی نظام مهندسی و کنترل ساختمان اگر کامل اجرا شود، خیلی از مشکلات فعلی مرتفع خواهد شد و با اصلاحات جزئی می توان شرایط بهتری را برای ارائه و افزایش کیفیت خدمات مهندسی پیش بینی کرد.

ضرورت مشخص شدن تکالیف دستگاه ها در نظام ملی ساخت و ساز

مدیرکل دفتر توسعه مهندسی ساختمان وزارت راه و شهرسازی گفت: در نظام ملی ساخت و ساز باید تکالیف برای دستگاه های مختلف مشخص و جایگاه مباحثی همچون استاندارد و کیفیت ، ضمانت و بیمه در تولید ساختمان باید شفاف شود.

منصور نویریان مدیرکل دفتر توسعه مهندسی ساختمان در این جلسه گفت: امروز حوزه مسکن جزو دغدغه های نظام است و باید اقدامات جهادی در این بخش صورت گیرد و در این حوزه نیازمند کار مضاعف هستیم تا این افزایش قیمت های اخیر مسکن تعدیل شود و از طرفی می بایست به کیفیت ساختمان ها نیز توجه داشت.

نویریان عنوان کرد: در دفتر توسعه مهندسی ساختمان در دو حیطه اقداماتی خواهیم داشت و در حوزه نرم افزار و سخت افزار باید ساماندهی هایی صورت گیرد و حرکت به سمت صنعتی سازی ساختمان ها را باید دنبال کنیم که کارگروهی در این زمینه فعال شده است.

نویریان افزود: در زمینه تشکل های مهندسی در سالهای اخیر شاهد تنش هایی بین مجموعه های مرتبط بودیم که باید از این اختلافات فاصله گرفت چرا که این تنش ها به نفع مردم نیست و اخیرا در این راستا بخشنامه هایی نیز صادر شد .

مدیرکل دفتر توسعه مهندسی ساختمان ادامه داد: وقتی در جایگاه وزارت مسکن و شهرسازی و یا سازمان نظام مهندسی ساختمان هستیم باید ابعاد مختلف را در تصمیم گیری ها مدنظر قرار دهیم.


بدنبال ارتقاء جایگاه نظام مهندسی ساختمان هستیم


وی با بیان اینکه ما به سازمان نظام مهندسی ساختمان اعتقاد داریم افزود: نظام مهندسی ساختمان بزرگترین تشکل حرفه ای کشور است و با وجود نقاط ضعف و قوت این مجموعه باید تلاش کرد تا جایگاه این سازمان ارتقا یابد و رضایتمندی ها در ارائه خدمات را افزایش دهیم تا در نهایت ساختمان هایی با کیفیت تولید شود.

وی عنوان کرد: در نظام ملی ساخت و ساز باید تکالیف برای دستگاه های مختلف مشخص و جایگاه مباحثی همچون استاندارد و کیفیت ، ضمانت و بیمه در تولید ساختمان باید شفاف شود.

نویریان افزود: در ماه های اخیر شورای توسعه نظام مهندسی احیا شده و تلاش می شود بر اساس خرد جمعی تصمیمات لازم گرفته شود.


نظام مهندسی قم از استان های فعال در رعایت مباحث مقررات ملی ساختمان است

مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان گفت:سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم همواره از جمله استان های فعال در حوزه رعایت مباحث مقررات ملی ساختمان بوده است.

مهندس مانی فر مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان در این نشست اظهار داشت: نظام مهندسی ساختمان استان قم همواره از جمله استان های فعال در حوزه رعایت مباحث مقررات ملی ساختمان بوده که از تلاش های هیات مدیره این سازمان در دوره های اخیر تقدیر می شود.

وی بیان داشت: ما در دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان وزارت راه و شهرسازی در حوزه های آموزش و نظارت عالیه اهداف و برنامه هایی را دنبال می کنیم .

وی افزود: اوج فعالیت ها در بخش نظارت عالیه در استان قم را سال قبل تجربه کردیم که نتایج خوبی از ضعف ها و قوت های بخش ساخت و ساز در استان شناسایی و جمع بندی شد که این نتایج می تواند به این سازمان در اجرای برنامه ها و تبین سیاست های کلی کمک کند.

مانی فر عنوان کرد: ارزیابی ها نشان می دهد در زمینه مباحث ۱۹ و ۱۸ مقررات ملی ساختمان در استان قم و همچنین در سایر استانهای کشور کمتر به آنها توجه شده است.

مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان گفت: در حوزه هایی همچون گودبرداری در استان قم فعالیت های خوبی صورت گرفته که نتایج آن نیز در بازدیدها مثبت ارزیابی شده و در مجموع باید عنوان کرد در آنجاها که برای مباحث مقررات ملی ساختمان برنامه منسجم و مدونی پیش بینی و اجرا شده ؛ نتایج حاصله در این بخش ها نیز قابل قبول و مثبت بوده است.

مانی فر ادامه داد: در زمینه رعایت ضوابط و مقررات شهرسازی ، ارزیابی های همکاران ما در نظارت عالیه استان نشان می دهد که ساخت و سازها در قم ۲۷ درصد بر اساس نقشه مصوب بوده و ۸۴ درصد چگونگی کاربری ها رعایت شده و در زمینه رعایت سطح اشغال مجاز نیز این آمار در استان قم ۸ درصد بوده است.

مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان بیان داشت: در حوزه های فنی ساخت و ساز در استان قم در بخش هایی خوب ارزیابی شده است ، هر چند که در حوزه تخلفات ساختمانی شرایط خوب نیست.

 

 

جلسه هم اندیشی معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با هیات مدیره سازمان

جلسه هم اندیشی معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با هیات مدیره سازمان

جلسه هم اندیشی معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با هیات مدیره سازمان

جلسه هم اندیشی معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با هیات مدیره سازمان

جلسه هم اندیشی معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با هیات مدیره سازمان

جلسه هم اندیشی معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با هیات مدیره سازمان

جلسه هم اندیشی معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با هیات مدیره سازمان

جلسه هم اندیشی معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با هیات مدیره سازمان

جلسه هم اندیشی معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با هیات مدیره سازمان

جلسه هم اندیشی معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با هیات مدیره سازمان

جلسه هم اندیشی معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با هیات مدیره سازمان

 

نام:
ایمیل:
نظر شما:
کد امنیتی: تصویر كد امنیتی