دسته بندی ها
پیوندها
ارتباط با سازمان
تلفن گویا: 32919284-6 - 025
نمابر: 32914982 - 025
سامانه پیامک: 3000722711
پست الکترونیکی: info@nezamqom.ir
نقش مهم نظام مهندسی در کاهش آسیب های ناشی از بلایای طبیعی

معاون پیش بینی و پیشگیری سازمان مدیریت بحران تاکید کرد:

نقش مهم نظام مهندسی در کاهش آسیب های ناشی از بلایای طبیعی

    بروز شده : 23 مهر 1397    تعداد نظرات :0    دسته: آرشیو اخبار

 

معاون پیش بینی و پیشگیری سازمان مدیریت بحران گفت:نظام مهندسی ساختمان با نظارت دقیق بر ساخت و ساز نقش بسیار مهمی در کاهش آسیب های ناشی از بلایای طبیعی برعهده دارد.


بهنام سعیدی در جلسه شورای مدیریت بحران استان قم با بیان این که بیش از 70 درصد ایران نیز دچار خشکسالی شده است افزود: همه این موارد، اهمیت مدیریت بحران در کشورمان را به خوبی نشان می دهد.


وی با اشاره به خسارت های زلزله بم و حدود 31 هزار تن کشته و 17 هزار تن مجروح و 58 هزار واحد مسکونی تخریب شده در این حادثه، تاکید کرد: برای پیشرفت در عرصه مدیریت بحران در کشورمان، مسئولان باید با دل و جان تلاش کنند.


سعیدی همچنین بر ضرورت انجام مانورهای آمادگی و هماهنگی های لازم میان استان های معین تاکید کرد و گفت: مناطق 22 گانه شهر تهران و شهرهای این استان در میان استان های کشور تقسیم شده است و قم علاوه بر این که استان پیشتاز در پهنه جنوب تهران در هنگام حوادث خواهد بود، استان معین منطقه 20 تهران است و این منطقه نیز معین استان قم خواهد بود.


وی با بیان این که نظام مهندسی ساختمان با نظارت دقیق بر ساخت و ساز نقش بسیار مهمی در کاهش آسیب های ناشی از بلایای طبیعی برعهده دارد، گفت: با توجه به شروع فصل بارندگی، دستگاه های اجرایی باید آمادگی لازم برای مقابله با حوادث احتمالی را داشته باشند.


وی در ادامه تصریح کرد: آموزش مردم در حوزه مدیریت بحران، می تواند اثرات و تلفات بلایای طبیعی را تا حد زیادی کاهش دهد، اگر آحاد جامعه آموزش های لازم را در هنگام حوادث طبیعی فراگرفته باشند، می توانند جان خود و دیگران را نجات دهند.


سعیدی با بیان این که آموزش از مهمترین کارهایی است که باید در مدیریت بحران پیگیری کنیم، اظهار داشت: استان قم سند آموزش شهروندان در حوزه مدیریت بحران را آماده کرده است و باید تلاش کنیم تا آحاد جامعه آموزش های لازم را فرابگیرند.

 

 

پنج دستگاه شتاب نگار در قم راه اندازی می شود


همچنین در این جلسه مقرر شد پنج دستگاه شتاب نگار با هدف شناسایی مرکز وقوع زلزله در ثانیه های نخست در استان قم راه اندازی شود.


دبیر کارگروه ملی زلزله مرکز تحقیقات وزارت راه و شهرسازی در این جلسه گفت: بسیاری از شهرهای کشورمان در حریم گسل های بزرگ احداث شده و مقاوم سازی برای ساختمان های روی گسل کار بیهوده ای است.


علی بیت اللهی با بیان این که هرگونه ساخت و ساز در حریم گسل ها باید ممنوع باشد، خاطرنشان کرد: گسل های اصلی که طول آنها بیش از 10 کیلومتر است، در تمامی شهرها باید شناسایی و تمهیدات ویژه ای برای کاهش آسیب ها در حریم این گسل ها اندیشیده شود.


وی با اشاره به این که بیش از 55 کیلومتر مربع از مساحت شهر تهران به همراه 16 بیمارستان، 3 مرکز آتش نشانی، 25 مدرسه و مرکز آموزشی و بسیاری از ساختمان های مهم دیگر در حریم گسل قرار دارد، گفت: برای پیشگیری از آسیب های جدی در حریم گسل ها در هنگام وقوع زلزله، همه دستگاه های اجرایی باید وارد میدان شوند.


این پژوهشگر مخاطرات زلزله بر ضرورت شناسایی و تعیین محل دقیق گسل های بزرگ در شهر قم تاکید کرد و گفت: چندین گسل بزرگ از محدوده این شهر عبور می کند و بر همین اساس طرح تفصیلی کلانشهر قم باید بازنگری و تدوین شود.


وی با بیان این که باید نقشه گسل های شهر قم با دقت تهیه و به مردم اطلاع رسانی شود، اسناد و قوانین مرتبط با مقاوم سازی ساختمان ها را مورد توجه قرار داد و افزود: حریم قانونی گسل ها پس از تصویب در شورای مدیریت بحران باید در شورای عالی شهرسازی و معماری به تصویب برسد.


بیت اللهی در پایان خواستار همکاری و هماهنگی همه نهادهای دولتی و غیردولتی برای پیشگیری از آسیب های ناشی از زلزله در کلانشهر قم شد و گفت: ساختمان های مهم و ضروری به هیچ عنوان نباید روی حریم گسل ها ساخته شود.


با نصب دستگاه‌های شتاب نگار در ثانیه‌های اول وقوع زلزله و قبل از این که موج مخرب زلزله به شهر برسد می توان سیگنال‌های هشدار برای شریان های حیاتی مثل اداره گاز ارسال کرد. همچنین دقایقی پس از زلزله نیز دستگاه‌های شتاب نگار مرکز اصلی زلزله را مشخص می کنند تا تیم های مدیریت بحران، امدادی و راهداری هر چه سریع تر به آن منطقه اعزام شوند.

نام:
ایمیل:
نظر شما:
کد امنیتی: تصویر كد امنیتی