دسته بندی ها
پیوندها
ارتباط با سازمان
تلفن گویا: 32919284-6 - 025
نمابر: 32914982 - 025
سامانه پیامک: 3000722711
پست الکترونیکی: info@nezamqom.ir
نگاه مراکز تصمیم گیری باید به تقویت بومی سازی و تمرکز زدایی معطوف باشد

رییس سازمان در اولین همایش ملی استاندارد

نگاه مراکز تصمیم گیری باید به تقویت بومی سازی و تمرکز زدایی معطوف باشد

    بروز شده : 5 اسفند 1396    تعداد نظرات :0    دسته: آرشیو اخبار

مهندس امین مقومی در سخنانی در اوّلین همایش ملّی و نمایشگاه تخصصی مصالح، فرآورده ها و تجهیزات ساختمانی استاندارد اظهار داشت : شورای فنی استان ها ظرفیت مغفولی است که آنگونه باید و شاید به آن توجه نشده است که این امر در ماده 33 قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان آمده و ظرفیت خوبی است.

وی عنوان کرد: امروز مردم به مجموعه های نظام مهندسی به دلیل آنکه نقش نظارتی و حاکمیتی دارند دیدگاه مثبتی ندارند  و عموما بازرسان  و یا ناظران در جامعه به دلیل رسالتی که در زمینه کنترل کیفیت بر عهده دارند محبوب نیستند چرا که دائما در حال رصد کردن و احصاء مشکلات هستند .

رییس سازمان نظام مهندس ساختمان استان قم ،  بیان داشت: ممکن است در روند فعالیت های نظام مهندسی ساختمان مشکلاتی باشد اما باید توجه داشت این مشکلات به واسطه قانون ، بخشنامه ها و دستورالعمل های ابلاغی است که این سازمان موظف به اجرای آن می باشد.

مقومی افزود: در سازمان نظام مهندسی ساختمان قم تلاش شده است تا از ظرفیت شورای فنی استان حداکثر بهره برداری صورت گیرد و نگاه ما در کمیته های مختلف فنی استان،  نگاه صنفی نبوده بلکه نگاه تخصصی است.


وی با بیان اینکه نظام مهندسی ساختمان استان ها می بایست در جلسات تخصصی استان خود مشارکت و حضور فعالی داشته باشند ادامه داد: نظام مهندسی ساختمان قم امروز در همه کارگروه ها و کمیته های تخصصی و فنی استان عضویت  و حضور فعالی  دارد و تلاش کردیم در این جلسات مباحث فنی را دنبال کنیم.


مقومی تصریح کرد: در ماده 33 قانون نظام مهندسی آمده است که سازمان های هر استان می توانند با توجه به شرایط ویژه هر استان پیشنهاد و تغییرات خاصی را در مقررات ملی ساختمان ارایه دهند  که این پیشنهادها  پس از طرح در شورای فنی استان با تصویب وزارت راه و شهرسازی قابل اجرا خواهد بود که از این بند می توان یک بند کلیدی در قانون یاد کرد.


وی افزود: اگر در استانها عموما موفقیتی دیده می شود به واسطه آن است که اقدامات صورت گرفته در آن استان به صورت بومی بوده است که به عنوان مثال می توان به مباحث مربوط به استاندارد آسانسور و یا مصالح استاندارد اشاره کرد که این زمینه در چهارچوب شرایط بومی تصمیمات خاصی گرفته شد.
رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم، بیان داشت: در شورای فنی استان می توان مباحث فنی و تخصصی بسیاری را پیش برد و ظرفیت خوبی را ایجاد کرده که نظام مهندسی می تواند از این ظرفیت برای استقرار مباحث فنی استفاده کند.


وی تصریح کرد: معتقدیم که سازمان های نظام مهندسی می بایست در استانها مرجعیت فنی داشته باشند به همین منظور در استان قم بخشی از  موضوعاتی را که در چهارچوب وظایف هیات مدیره است، به این شورا آوردیم و با همکاری شورای فنی استان توانستیم ساماندهی آزمایشگاه های استان در حوزه بتن و ژئوتکنیک را در دستور کار قرار دهیم .


مقومی گفت: مباحثی که در آزمایشگاه ها مورد دغدغه بوده  استخراج شده  و در دستورالعملی تدوین  گردید که در نهایت در شورای فنی استان تصویب شد و نظارت های مستمری نیز در این زمینه از آزمایشگاه ها صورت می گیرد و کنترل های لازم انجام می پذیرد و در مواردی که آزمایشگاهها اشکالتی داشته باشند، تعلیق می شوند و این امر در نهایت موجب ارتقاء کیفیت ساخت و ساز و پویایی آزمایشگاهها می شود.


رییس سازمان نظام مهندس ساختمان استان قم، بیان داشت: اگر در حوزه استاندارد سازی نگاه ما به بومی سازی و تمرکز زدایی معطوف نباشد به مشکل برخواهیم خورد  و تهیه یک نسخه واحد برای همه کشور در این عرصه نمی تواند راهگشا باشد و در این حوزه نباید تنها تهران را ملاک عمل قرار داد چرا که استانها ممکن است شرایط متفاوتی داشته باشند.
نام:
ایمیل:
نظر شما:
کد امنیتی: تصویر كد امنیتی