دسته بندی ها
پیوندها
ارتباط با سازمان
تلفن گویا: 32919284-6 - 025
نمابر: 32914982 - 025
سامانه پیامک: 3000722711
پست الکترونیکی: info@nezamqom.ir
جلسه رییس سازمان با اعضای رشته عمران برگزار شد

جلسه رییس سازمان با اعضای رشته عمران برگزار شد

    بروز شده : 5 اسفند 1396    تعداد نظرات :0    دسته: آرشیو اخبار

مهندس امین مقومی در جلسه با اعضای رشته عمران سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم  که در تالار اندیشه دانشگاه قم برگزار شد در سخنانی اظهار داشت: در طی دوران فعالیت هیات مدیره دوره هفتم تلاش کردیم تا پیگیر دغدغه ها و خواسته های اعضای محترم سازمان باشیم و همچنین رضایتمندی ارباب رجوع در دریافت خدمات مهندسی در دستور کار باشد.


وی با بیان اینکه انتظار می رود تا مهندسان در مجامع عمومی حضور حداکثری داشته باشند افزود: شرایطی که امروز سازمان های نظام مهندسی ساختمان با آن مواجه هستند این را می طلبد تا وحدت و یکپارچگی مهندسان افزایش یابد و مجامع عمومی نیز می تواند محل مناسبی برای به نمایش گذاشتن این وحدت و همدلی باشد تا با همفکری و مشارکت ، قدم هایی در راستای اصلاح امور و ارتقاء ارائه خدمات برداریم.


مقومی بیان داشت: برخی از اعضا پیشنهاد دادند تا در مقاطع مختلفی که فرد از سازمان خدمات مهندسی دریافت می کند  نظرسنجی صورت گیرد که این پیشنهاد خوبی است که امیدواریم ساز و کار این امر پیش بینی شود.


رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم، در ادامه در پاسخ به سوال یکی از مهندسان در خصوص کارکرد نرم افزار فعلی سازمان در زمینه ارجاع کار بیان داشت: نرم افزار سازمان از سال 86 بهره برداری شده و در طول این سالها کارکرد این نرم افزار مورد رضایت نسبی اعضای سازمان بوده و مشکل خاصی ندارد، هر چند که برخی از ایرادها در این نرم افزار بوده و در مقاطع مختلف برطرف گردیده است.


وی ادامه داد: در عرصه سخت افزاری و نرم افزاری اقداماتی صورت گرفته و مشاورانی در این زمینه، بررسی های لازم را صورت دادند و مشکلات آن احصا و برای رفع آن و افزایش امنیت نرم افزار، تلاش و اقدام شد.


وی عنوان کرد: بنا به گزارش بازرسان در دوره های مختلف؛ عملکرد نرم افزار از نظر سلامت و دقت مشکل خاصی نداشته و این موضوع ضمن درج در گزارش بازرسان و قرائت در مجمع عمومی به تایید ایشان نیز رسیده است و در این زمینه جای نگرانی وجود ندارد.


وی با بیان اینکه در بیان آمار کارکرد اعضا به صورت ریالی محدودیت های قانونی داریم افزود: هیئت مدیره سازمان تلاش می کند تا در زمینه افزایش شفاف سازی،  اطلاعات مربوط به کارکردها را به نحوی اطلاع رسانی نماید که البته قدم اول نیز در این زمینه برداشته شد و در کارتابل جدیدی که برای هر نفر در سامانه جدید خدمات الکترونیک(نماسان) درنظر گرفته شد، هر فرد می تواند خود را با مهندسی دیگر که شرایط مشابهی دارد مقایسه کند.


مقومی اضافه کرد: سازمان با رویکرد افزایش شفافیت و نظارت عمومی، همچنین در راستای تکریم هر چه بیشتر مراجعان و مهندسان عضو ، مبادرت به راه اندازی سامانه پیامکی نمود  که در این سامانه، خدمات ارائه شده از سوی سازمان با ارسال پیامک در هر مرحله از دریافت خدمات به مالک و مهندسان اطلاع رسانی می شود.


وی در بخش دیگری از سخنان خود عنوان کرد: در زمینه طراحی به دلیل اینکه انتخاب آزاد است، در این خصوص از سوی بازرسان گزارشی به مجمع عمومی ارائه نشده و بازرسان گزارش های خود را در زمینه ارجاع نظارت در مجامع عمومی مختلف اعلام کرده اند و همه تلاش ما معطوف به این است که شفاف سازی ها افزایش یابد اما باید توجه داشت تا به گونه ای عمل نشود که حواشی پیرامون به اصل موضوع آسیب وارد کند.


رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم، تاکید کرد: کلیه اقدامات ما در سازمان نظام مهندسی ساختمان می بایست بر اساس قانون باشد و آنجایی که قانون در خصوص موضوعی نظر خاصی نداشته، می بایست از سوی مراجع ذیربط استعلام شود که تلاش شده تا این روال را دنبال کنیم.


وی در خصوص فعالیت مهندسان پایه ارشد نیز بیان داشت: اقدام سازمان در خصوص پایه ارشد در چارچوب مبحث دوم تعریف شده است و البته آنچه که در حال حاضر در حال انجام است نیاز به اصلاح دارد و تلاش می شود تا پایان سال این اصلاح نیز انجام گیرد.


وی در پاسخ به  سوال یکی از مهندسان در خصوص تصمیمات اتخاذ شده برای آن دسته از پروژه هایی که از استان خارج می شوند بیان داشت: در خصوص کارهایی که از استان خارج شده است هیئت مدیره سازمان مصوبه ای دارد تا این دست از پروژه ها که امروز عموماً در مرحله پایان کار قرار دارند و مربوط به گذشته هستند، باید در مرحله تفکیک آپارتمان و بازرسی گاز در خصوص استفاده از مشاوران فاقد صلاحیت پاسخگو باشند و با مراجعه به سازمان تعیین تکلیف صورت گیرد.


مقومی در ادامه با بیان اینکه دفاتر حقوقی در سازمان می بایست افزایش یابد افزود: سیاست های تشویقی به منظور راه اندازی دفاتر حقوقی در سازمان پیش بینی و مصوب شده است و اگر در زمینه طراحی با تغییر رویکرد اقدام نشود، با مشکلاتی مواجه خواهیم شد.


رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم، ادامه داد: آیین نامه راه اندازی و ساماندهی دفاتر حقوقی تدوین شده است و در جلسه ای نیز با حضور مدیران دفاتر مهندسی تشریح شده که امیدواریم با تکمیل آن بر اساس  نظرات مدیران دفاتر مهندسی به زودی ابلاغ شود.


وی همچنین بیان داشت: برای آن دسته از پروژه هایی که بر اساس مصوبه هیئت دولت سابق، به مشاوران فاقد صلاحیت واگذار شده مستندات غیرقانونی بودن آن به سازمان بازرسی استان و مجلس شورای اسلامی گزارش و در این زمینه مکاتبه شده است تا این مصوبه باطل شود و در مجموع در زمینه پروژه های بزرگ پیگیری های خوبی انجام شده و در حال تعامل با دستگاه های مختلف برای جذب در سازمان هستیم.


مقومی در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه چرا بخشی از حق الزحمه ناظرهماهنگ کننده به نظارت معماری داده شد اظهار داشت: این اقدام در چارچوب مصوبه هیئت چهار نفره استان و اینکه تعرفه ناظر هماهنگ کننده تا سقف 5 درصد می باشد، به صورت موقت و تا پایان سال جاری انجام شده است و با توجه به اقدامات خوبی که در شورای مرکزی و وزارت راه و شهرسازی در خصوص تدوین شرح خدمات و مبانی قیمت گذاری خدمات مهندسی در حال انجام است، پیگیری های لازم نیز در خصوص ابلاغ شرح خدمات و تعرفه بر اساس پیشنهادهای استان در حال انجام است که امیدواریم تا پایان سال اصلاحات قانونی لازم نیز صورت پذیرفته و دغدغه های اعضای محترم در رشته های مختلف برطرف گردد.


مقومی در خصوص احداث مجموعه ورزشی سازمان نظام مهندسی ساختمان نیز ابراز داشت: کاربری این مجموعه از ابتدا ورزشی تعریف شده بود و طبق طرح توجیهی اقتصادی و فنی که توسط مشاور ذیصلاح انجام شده، زمین آن به قیمت مناسب از اداره کل راه و شهرسازی با وسعت حدود سه و نیم هکتار خریداری شده است .


رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم، ادامه داد: در مجامع عمومی متعدد، بازرسان گزارش داده اند که هیئت مدیره در زمینه احداث این مجموعه باید اقدام مناسب انجام دهد و از طرفی نیز اعلام شده که اگر اقدامی برای احداث صورت نگیرد این زمین پس گرفته خواهد شد که هیئت مدیره دوره هفتم نیز بر همین مبنا و با توجه به مصوبات مجامع عمومی مختلف کار را شروع کرده و امروز طرح سازه ای که اجرا شده به عنوان یکی از ده طرح برتر فولادی کشور در سال جاری انتخاب شده و این افتخاری برای سازمان  و استان است.


وی بیان داشت: زمین این مجموعه در حال حاضر برای سازمان است و قرار نیست مالکیت آن به سرمایه گذاری واگذار شود، اما از پیشنهادهای مختلف برای سرمایه گذاری در این مجموعه استقبال می کنیم.


وی گفت: در خصوص ساختمان اداری سازمان نیز تصمیم گرفته شد به دلیل اینکه هزینه زیادی برای ساخت این مجموعه در خیابان عمار یاسر خواهیم داشت، بخشی از ستاد مرکزی سازمان در کنار همین مجموعه ورزشی در دو طبقه ساخته و در سطح شهر نیز دفتر نمایندگی یا شعبی به منظور انجام برخی از امور مراجعین دایر شود و از طرفی نیز خدمات الکترونیکی  سازمان گسترش یابد، به گونه ای که نیازی به مراجعه حضوری به سازمان نباشد.


مقومی در ادامه در خصوص آخرین وضعیت اجرایی شدن مجریان ذیصلاح در قم ابراز داشت: شرایطی که امروز طرح مجریان ذیصلاح در قم با آن مواجه است نیازمند کنترل بیشتری است و ما در جلسه ای جداگانه، آمار و اطلاعات تکمیلی در این خصوص را اعلام خواهیم کرد تا مهندسان در سال آینده نیز با مشاهده وضعیت کارهای ورودی به سازمان، در خصوص فعالیت به عنوان مجری ذیصلاح تصمیم گیری کنند و سازمان نیز حضور مجری ذیصلاح در تمام گروه های ساختمانی را کنترل خواهد کرد.


 وی اضافه کرد: در این زمینه لازم است تا شرکت های پیمانکاری، معماران تجربی و کاردان های فنی ساختمان نیز وارد عمل شوند و در این خصوص در صورت همراهی دستگاه های مرتبط در استان، عضویت و اخذ پروانه اشتغال توسط شرکت های پیمانکاری را تسهیل خواهیم کرد.


رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم ،  همچنین تاکید کرد: مهندسان می بایست در خصوص پروژه هایی که مجری ذیصلاح ندارند، گزارش این تخلف را به مراجع صدور پروانه ارسال  کنند و در این زمینه با دادستانی نیز نامه نگاری شده تا موضوع الزامی بودن مجریان ذیصلاح در پروژه ها را دنبال کنند .


وی خاطرنشان کرد: در بحث  ایمنی کار صرفاً ارائه گزارش  مبنی بر اینکه موارد ایمنی به مالک ابلاغ گردید کافی نیست و باید مهندسان جزئیات عدم رعایت ایمنی را بر اساس مستندات قانونی در مبحث دوازدهم که مربوط به حفاظت و ایمنی کار است به مراجع ذیربط از جمله اداره کار و شهرداری ها گزارش کنند.


مقومی در بخش دیگری از سخنان خود به اجرایی شدن پروژه ارسال گزارش های مرحله ای به صورت الکترونیکی اشاره کرد و  گفت: دو سال برای برنامه نویسی سرویس های مشترک و جمع بندی ارسال گزارش های مرحله ای به صورت الکترونیکی زمان گذاشته شد که البته این پروژه به صورت مشترک با شهرداری اجرایی شده است.


وی بیان داشت: این سامانه در سازمان از اردیبهشت ماه سال جاری آماده بود و امکان ارسال گزارش ها به صورت الکترونیکی برای مهندسان امکان پذیر بود اما این گزارش ها وارد سازمان می شد که با تفاهمی که با شهرداری صورت گرفت مقرر شد امکان ارسال گزارش ها برای همه مناطق فراهم شود و شهرداری نیز درگاهی در سامانه تعریف کند تا مباحث مربوط به گزارش های ایمنی نیز به اداره کار ارسال شود.


در پایان جلسه نیز به سوالات باقیمانده اعضای رشته عمران پاسخ داده شد. گفتنی است این جلسه بیش از 4 ساعت به طول انجامید.
جلسه رییس سازمان بااعضای رشته عمران برگزار شد

جلسه رییس سازمان بااعضای رشته عمران برگزار شد

جلسه رییس سازمان بااعضای رشته عمران برگزار شد

جلسه رییس سازمان بااعضای رشته عمران برگزار شد

جلسه رییس سازمان بااعضای رشته عمران برگزار شد

جلسه رییس سازمان بااعضای رشته عمران برگزار شد

جلسه رییس سازمان بااعضای رشته عمران برگزار شد

جلسه رییس سازمان بااعضای رشته عمران برگزار شد

جلسه رییس سازمان بااعضای رشته عمران برگزار شد

جلسه رییس سازمان بااعضای رشته عمران برگزار شد

 

 

نام:
ایمیل:
نظر شما:
کد امنیتی: تصویر كد امنیتی