دسته بندی ها
پیوندها
ارتباط با سازمان
تلفن گویا: 32919284-6 - 025
نمابر: 32914982 - 025
سامانه پیامک: 3000722711
پست الکترونیکی: info@nezamqom.ir
تشکیل کارگروه مشترک به منظور تدوین ضوابط اجرایی فضای سبز در ساختمان ها

در دیدار رییس سازمان و مدیرعامل فضای سبز شهرداری قم تاکید شد/

تشکیل کارگروه مشترک به منظور تدوین ضوابط اجرایی فضای سبز در ساختمان ها

    بروز شده : 11 مهر 1396    تعداد نظرات :0    دسته: آرشیو اخبار

مهندس امین مقومی در جلسه ای با مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم که در سالن جلسات سازمان و با حضور اعضای هیئت رئیسه گروه تخصصی معماری برگزار شد، در سخنانی اظهار داشت: در خصوص اجرای آنچه در طرح تفصیلی آمده که بر اساس آن  می بایست بخشی از فضای باز به کاشت درخت اختصاص یابد؛ باید کارگروهی مشترک با حضور نمایندگان سازمان نظام مهندسی ساختمان استان و سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم تشکیل شود تا این کارگروه راه های اجرایی شدن آن را دنبال کند.


وی بیان داشت: خوشبختانه در شهر قم مردم نسبت به فضای سبز و درختان دغدغه دارند و اخیرا نیز در مواردی که متاسفانه شاهد خشکاندن برخی درختان بودیم، حساسیت های مردم و نخبگان موجب پیگیری های مسئولان شد و امروز فرصت مناسبی است تا بتوانیم آنچه را که در قانون در خصوص کاشت درخت در منازل آمده است، به مرحله اجرا در آوریم.


وی عنوان کرد: سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم آماده همکاری در این زمینه می باشد و در این راستا می توان با برگزاری همایش و سمینار آموزشی، آموزشهای لازم را به مهندسان ارائه داد.


وی تاکید کرد: به نظر می رسد تدوین یک بسته همه جانبه در خصوص  الزام  جانمایی کاشت درخت در طراحی ساختمان ها می تواند کمک بسزایی در ایجاد فضای سبز خانگی  و افزایش سرانه فضای سبز در شهر قم داشته باشد.


وی گفت: امید است با همکاری های دو طرفه کاری ماندگار در این زمینه صورت گیرد چرا یکی از نیازهای اساسی امروز قم با وجود اقلیم گرم و خشک آن ، ایجاد فضای سبز و کاشت درخت است تا هم موجب تلطیف هوا شده و هم اینکه بر روحیه و شادابی مردم تاثیرگذار باشد.


رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم افزود : این سازمان در موضوعات تخصصی و مرتبط با مسائل شهری و عمرانی نشست های تخصصی برگزار خواهدکه پرداختن به مسائل زیست محیطی نیز از موضوعات مورد  توجه در  این نشست ها خواهد بود.

پیام جوادیان  مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم نیز در این جلسه اظهار داشت: شهرداری در خصوص ایجاد و گسترش فضای سبز عمومی وظیفه خود را انجام می دهد اما کاشت درخت در حیاط منازل موضوعی است که می بایست مالکان و مهندسان توجه ویژه ای به آن داشته باشند و بر اساس طرح تفصیلی می بایست 30 درصد فضای باز حیاط به این امر اختصاص یابد که متاسفانه هم اکنون این مسئله رعایت نمی شود.


وی با بیان اینکه در گذشته دو سوم قم را باغات و فضای سبز تشکیل می داد افزود: امروز شاهدیم که باغ های اندکی در سطح شهر قم وجود دارد که برای حفظ آنها باید تلاش کرد.


مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم افزود: در سال گذشته سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم پیمانکاری گرفت تا برای کلیه باغات قم شناسنامه تهیه کند که این شناسنامه کلیه وضعیت هر باغ را اعم از تعداد درخت، نوع گونه و مسائل دیگر را نشان می دهد.


وی با تاکید بر اینکه سرانه فضای سبز قم در سال 95 حدود 3.3 مترمربع افزایش پیدا کرده است گفت: طبق وعده شهردار سالانه سه مترمربع به سرانه فضای سبز قم اضافه می‌شود که این برنامه در سال‌های آینده نیز ادامه خواهد یافت  و سرانه کنونی فضای سبز قم یک سوم استاندارد است.


جوادیان ابراز داشت در حال رایزنی با اداره کل و شهرسازی و منابع طبیعی هستیم تا بتوانیم زمین هایی در اطراف قم را برای ایجاد فضای سبز و کاشت درخت در اختیار بگیریم.


مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم  با بیان اینکه اجرایی شدن بحث فضای سبز و کاشت درخت منازل نیز کمک شایانی به افزایش سرانه فضای سبز قم می کند افزود: امیدواریم بتوانیم با همکاری سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم تمهیداتی بیندیشیم تا مهندسان در زمان طراحی این جانمایی را در حیاط منازل داشته باشند و صدور گواهی پایان کار نیز منوط به اجرا شدن این اقدام شود.


جوادیان ادامه داد: شهرداری نیز می بایست همان گونه که نسبت به حذف پارکینگ در طراحی های ساختمان حساس بوده در زمینه کاشت درخت در منازل نیز حساسیت داشته باشد تا این فرهنگ در بین عموم جامعه نهادینه شود که در این صورت همه مردم شهر از این حرکت سود خواهند برد و آینده نگری خوبی نسبت به محیط زیست صورت می گیرد.

 در این دیدار اعضای هیئت رئیسه گروه تخصصی معماری نیز به ایراد نقطه نظرهای خود در این زمینه پرداختند.

 


تشکیل کارگروه مشترک به منظور تدوین ضوابط اجرایی فضای سبز در ساختمان ها

تشکیل کارگروه مشترک به منظور تدوین ضوابط اجرایی فضای سبز در ساختمان ها

تشکیل کارگروه مشترک به منظور تدوین ضوابط اجرایی فضای سبز در ساختمان ها

 نام:
ایمیل:
نظر شما:
کد امنیتی: تصویر كد امنیتی