دسته بندی ها
پیوندها
ارتباط با سازمان
تلفن گویا: 32919284-6 - 025
نمابر: 32914982 - 025
سامانه پیامک: 3000722711
پست الکترونیکی: info@nezamqom.ir
نظام مهندسی نقش خود را در پروژه های بزرگ استان ایفا کند

امیرآبادی با تاکید بر توانمندیهای تخصصی نظام مهندسی عنوان کرد:

نظام مهندسی نقش خود را در پروژه های بزرگ استان ایفا کند

    بروز شده : 3 مهر 1396    تعداد نظرات :0    دسته: آرشیو اخبار

احمد امیرآبادی فراهانی در دیدار  اعضای هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم  بیان داشت: اصلاح قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان مهمترین بحث جامعه مهندسی است که  می بایست آن را در اولویت کاری قرار داد.


وی بیان داشت: در دوره قبل موضوع اصلاح قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان در صحن مجلس مطرح شد که پیشنهادهایی در این زمینه در کارگروه مربوطه ارائه دادیم که امیدواریم در این دوره نیز انتظارت و دغدغه های مهندسان و مردم در بازنگری این قانون مد نظر قرار گرفته باشد.


امیرآبادی تصریح کرد: قوانین و مقررات باید به گونه ای نگارش شود که اجرای آن سهل و آسان باشد چرا که اگر اجرای قوانین برای مردم سخت باشد از عمل به آن امتناع می کنند.

 

نظام مهندسی قم در اجرای مجری ذیصلاح با تدبیر و بدون شتاب زدگی عمل کرد


عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در ادامه با تقدیر از عملکرد سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم در خصوص نحوه اجرای مجریان ذیصلاح بیان داشت: نظام مهندسی قم در این زمینه خوب عمل کرده و  عجله و شتاب زدگی نداشته و با تدبیر قدم هایی برداشته است.


وی اضافه کرد: اگر برخی از قوانین یکباره به مرحله اجرا در بیاید مشکلاتی ایجاد خواهد شد که به عنوان نمونه می توانیم به همین قانون مجریان ذیصلاح اشاره کنیم که از گذشته بوده است اما در برخی از استانها قابلیت اجرایی نداشته است و به مروز زمان در حال اجرا می باشد.

 

تاکید بر تقویت ارتباط سازمان نظام مهندسی ساختمان ، شهرداری و شورا


وی در ادامه با تاکید بر تقویت ارتباط سازمان نظام مهندسی ساختمان ، شهرداری و شورا بیان داشت: این تقویت همکاری ها موجب ارایه خدمات مطلوبی به مردم خواهد شد و همه باید تلاش کنیم تا گرهی از کار مردم باز شود.


نماینده قم در مجلس همچنین تصریح کرد: ارائه خدمات الکترونیک موجب تسهیل در امور خواهد شد و حجم رفت و آمدها در شهر نیز کاهش می یابد که ضرورت دارد خدمات فنی و مهندسی از طرف سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم نیز از این طریق ارائه شود.


وی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه سازمان نظام مهندسی ساختمان قم می بایست در پروژه های بزرگ قم نقش آفرینی داشته باشد افزود :دلسوزی مهندسان قمی به مراتب بیشتر از دیگرانی است که قصد اجرای پروژه هایی در این شهر دارند که از نظام مهندسی و مهندسان به عنوان نخبگان استان این انتظار می رود تا در اینگونه مسائل و پروژه ها ؛ نظر کارشناسی خود را در رد و یا تایید آن ها ارائه کنند که در این صورت مسئولین استان نیز می توانند بهتر تصمیم بگیرند.


عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به وضعیت نامناسب نما و منظر شهری در قم بیان داشت: مهندسان و معماران در این زمینه می بایست ورود کنند تا هر نمایی در قم اجرای نشود که در این راستا ساختمان های دولتی و نهادها نیز می بایست برای مردم الگو باشند و مقررات ملی ساختمان در آن به خوبی رعایت شود.


امیرآبادی ابراز داشت: پروژه هایی همانند مونوریل و فرودگاه روزی در قم اجرا شدند که  درآن زمان انتظار می رفت ؛ مهندسان نظرات کارشناسی و تخصصی خود را ارائه کنند  و مسئولان را به عواقب و تبعات اجرای آن آگاه سازند ؛ تا امروز استان درگیر مشکلات آن نشود.

 

مردم و مسئولین نظرات کارشناسی مهندسان را خواهند پذیرفت


وی گفت: ارائه مشاوره های فنی و تخصصی نظام مهندسی در پروژه های شهری می بایست پررنگ شود چرا که مردم و مسئولین نظرات کارشناسی مهندسان را خواهند پذیرفت و مهندسان می بایست در حوزه هایی همانند محیط زیست، ترافیک، تغییرکاربری باغات و مباحث مربوط به نما و منظر شهری ورود کنند.


عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: در زمینه بافت های فرسوده و تهیه مسکن برای جوانان ، دولت می بایست فکری اساسی کند و برنامه ریزی دقیقی در این زمینه می بایست صورت گیرد.

 

مهندس امین مقومی نیز در سخنانی اظهار داشت: اصلاح قانون نظام مهندسی ساختمان در دستور کار مجلس شورای اسلامی بوده که در این راستا سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم نظرات و پیشنهادهای خود را در این زمینه ارائه کرده است.

 

در اصلاح قانون نظام مهندسی  نباید تنها ماموریت های نظام مهندسی را به تنهایی دید


وی عنوان کرد: در زمینه اصلاح قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان نباید تنها وظیفه و ماموریت های نظام مهندسی را به تنهایی دید ؛ بلکه باید به نقش سایر نهادها و دستگاه ها در اجرای این قانون  توجه کرد و در آسیب شناسی از عملکرد 20 ساله قانون نظام مهندسی ؛ این موارد را نیز باید لحاظ کرد تا بتوان قضاوت درستی داشت.


مقومی با اشاره به ورود دستگاه قضایی به بحث مجری ذیصلاح در برخی از استانها بیان داشت: اینکه گفته شود اصل مجری ذیصلاح خلاف است و می بایست برچیده شود عقلانی نیست چرا که در قانون به صراحت به آن اشاره شده است .


وی در ادامه با بیان اینکه یکی از دغدغه های جامعه مهندسی موضوع تدوین و تصویب آیین نامه کنترل ساختمان است عنوان کرد: آنچه که امروز مهندسان در این زمینه انتظار دارند آن است که تصویب آیین نامه کنترل ساختمان در حال حاضر متوقف  و تصمیم گیری در خصوص آن به بعد از اصلاح قانون در مجلس موکول شود.


رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم بیان داشت: انتظار می رود  نگاه نمایندگان مجلس  در زمینه اصلاح و بازنگری قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان ؛ تنها به مسائلی که در تهران وجود دارد معطوف نشود و شرایط سایر استانها نیز در نظر گرفته شود چرا که بسیاری از مسائلی که در پایتخت وجود دارد ممکن است در استانهای دیگر نباشد.

 

تلاش می شود عمده خدمات سازمان تا پایان سال 97 الکترونیکی ارائه شود


وی در بخش دیگری از سخنان خود با ارائه گزارشی از فعالیت های سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم اظهار داشت: تلاش می شود تا بخش عمده خدمات سازمان تا پایان دوره هفتم هیات مدیره و تا پایان سال 97 به صورت الکترونیکی ارائه شود.


مقومی عنوان کرد: سامانه ارسال گزارش های مرحله ای مهندسان ، آماده اجرا است و هم اکنون در منطقه 4 به صورت آزمایشی در حال اجرا می باشد و این آمادگی به صورت کامل از سوی سازمان وجود دارد تا در صورت انجام هماهنگی های نهایی با شهرداری این گزارش های مرحله به صورت الکترونیکی ارسال شود.


وی عنوان کرد: تعرفه خدمات مهندسی در قم 25 درصد کمتر از تعرفه قانونی است و در شهرهای اطراف استان نیز 50 درصد کمتر از تعرفه قانونی در نظر گرفته شده است و سازمان این آمادگی را دارد تا به شرکت شهرک های صنعتی استان و نیز حوزه بخشداری ها و واحدهای تولیدی کشاورزی از  جمله مرغداری ها و دامپروری ها خدمات مهندسی را ارائه دهد.


وی گفت: از ابتدای تیرماه استفاده از مجریان ذیصلاح در قم برای اجرای اسکلت سازه درساختمانهای ۶ طبقه وبالاتر یا با زیربنای بیش از۲۰۰۰مترمربع الزامی شده است و در این راستا واحد سازندگان در سازمان به منظور ارائه راهنمایی و مشاوره های لازم به اعضا و مالکان دایر شده است.


وی ادامه داد: یکی از آثار اجرای موضوع مجریان ذیصلاح ، رعایت مباحث ایمنی و مشخص بودن مسئولیت  ها است که در مجموع موجب ارتقاء کیفیت ساخت و ساز می شود.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم همچنین بیان داشت: سازمان از محل معرفی مجریان ذیصلاح هزینه ای دریافت نمی کند و علاوه بر مهندسان ، معماران تجربی ، کاردان های فنی ، پیمانکاران و انبوه سازان که دارای پروانه اجرا می باشند نیز می توانند در این زمینه فعالیت داشته باشند .


وی با اشاره به کاهش ساخت و سازها در شهر قم افزود: به نظر می رسد می بایست بازنگری هایی در زمینه طرح تفصیلی شهر داشته باشیم.


وی گفت: تشکیل کمیته ای در سازمان نظام مهندسی ساختمان استان در حوزه انرژی تصویب شده است تا بتوان از ظرفیت برنامه ششم توسعه در این حوزه استفاده کرد.


رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم با بیان اینکه در زمینه سیما و منظر شهری کمیته ای در استان تشکیل شده و سازمان نظام مهندسی نیز در این کمیته حضور دارد افزود: اساسنامه و گردش کاری برای این کمیته مصوب شده و برنامه زمانبندی شده نیز در نظر گرفته شده است تا در هر منطقه شهری در طی سه سال کمیته نمای شهری به منظور انجام نظارت های لازم در این زمینه راه اندازی شود.

 

نظام مهندسی در پروژه های بزرگ قم نقش آفرین باشد

نظام مهندسی در پروژه های بزرگ قم نقش آفرین باشد

نظام مهندسی در پروژه های بزرگ قم نقش آفرین باشد

نظام مهندسی در پروژه های بزرگ قم نقش آفرین باشد

نظام مهندسی در پروژه های بزرگ قم نقش آفرین باشد

 

نام:
ایمیل:
نظر شما:
کد امنیتی: تصویر كد امنیتی