دسته بندی ها
پیوندها
ارتباط با سازمان
تلفن گویا: 32919284-6 - 025
نمابر: 32914982 - 025
سامانه پیامک: 3000722711
پست الکترونیکی: info@nezamqom.ir
بازدید رییس سازمان از خبرگزاری ایرنا و تسنیم در قم

بازدید رییس سازمان از خبرگزاری ایرنا و تسنیم در قم

    بروز شده : 18 مرداد 1396    تعداد نظرات :0    دسته: آرشیو اخبار

مهندس امین مقومی رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم با حضور در خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) مرکز قم به مناسبت روز خبرنگار در جمع خبرنگاران این رسانه با بیان این که اصحاب رسانه وظیفه سنگین آگاهی سازی صحیح به جامعه را بر عهده دارند، بیان کرد: از خبرنگاران انتظار داریم نسبت به اهمیت ترویج سبک ایرانی اسلامی در جامعه تلاش کنند تا این فرهنگ بین آحاد جامعه ترویج پیدا کند.

وی تاکید کرد: مطالبه گری رسانه ها در این حوزه، ما را به ورود کارشناسی تر در موضوع های فرهنگی و سبک زندگی ایرانی اسلامی که حوزه ساخت و ساز نیز به نوعی زیر مجموعه آن به شمار می رود تشویق می کند.

وی با تقدیر از فعالیت های خبری ایرنا به عنوان خبرگزاری نظام اسلامی ، رویکرد این رسانه در تبیین واقعیت ها و مشکلات جامعه بدون ورود به حواشی را قابل توجه دانست و آمادگی سازمان نظام مهندسی برای ارائه نظرات کارشناسی درخصوص مباحث مختلف ساخت و ساز و سیما و منظر شهر اعلام کرد.

مهندس مقومی همچنین اظهار داشت: اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی جامعه از وظایف خبرنگاران است و امیدواریم تمامی اصحاب رسانه در تداوم راه اطلاع‌رسانی صحیح موفق عمل کنند.


وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: لحاظ کردن فرهنگ و سبک زندگی ایرانی - اسلامی در طراحی ساختمان ها از مهم ترین عواملی است که باعث می شود نما و منظر شهری در شان جامعه اسلامی باشد.

وی با تاکید بر این که معماری و سبک زندگی اسلامی باید با فرهنگ مردم عجین شود، اضافه کرد: مهندسان و دست اندرکاران مباحث ساخت و ساز در این زمینه نیاز به خوراک فرهنگی دارند، در غیر این صورت ضعف فرهنگی به تمام متولیان این امر سرایت می کند.

وی بر اهمیت موضوع آموزش تاکید و بیان کرد: در این زمینه دوره های تخصصی ویژه ای برگزار شده و در نشریه سازمان نظام مهندسی ساختمان نیز به صورت مداوم با درج مطالب مفید و اثرگذار اطلاع رسانی می شود.

مقومی تصریح کرد: در چند سال گذشته که نمای رومی در سطح شهر بسیار شایع شده بود، با وضع مقررات و اطلاع رسانی تا حدودی جلوی ساخت این نماها گرفته شد، ولی همچنان کار فرهنگی و اطلاع رسانی در این راستا به صورت ویژه نیاز است.


نمای رومی به نوعی تیشه زدن به ریشه فرهنگ استان است


وی ادامه داد: با توجه به این که استان قم از غنای فرهنگی بالایی برخوردار است، نمای رومی به نوعی تیشه زدن به ریشه فرهنگ استان است و عده ای در این زمینه سودجویی های بسیاری کرده اند.

وی تاکید کرد: باید کار تخصصی در این زمینه انجام شود؛ چرا که در مواردی اجرای نمای رومی در برخی ساختمان های سطح شهر به دلیل تناسبت نداشتن استحکام بنا با نمای سنگی موجب ایجاد بحران ایمنی می شود.

مقومی خاطرنشان کرد: پس از سفر رهبر معظم انقلاب در سال 89 به استان قم و تاکید ایشان مبنی بر رعایت معماری اسلامی، ضوابطی برای طراحی نمای ساختمان ها تعیین و پیشنهادی در این زمینه به وزارت راه و شهرسازی نیز ارسال شد.

وی اضافه کرد: در یک ماه اخیر نیز در کمیسیون سیما و منظر شهری مصوب شد برای هر منطقه شهرداری کمیته اجرایی تشکیل شود تا در زمان بندی مشخصی بر نما و منظر شهری نظارت کافی صورت گیرد و اساسنامه ای نیز در این زمینه تبیین شده است.

وی در ادامه گفت: تابلو و علائمی که برای سر در ساختمان ها استفاده می شود مبحث 20 مقررات ساختمان است و با نمای ساختمان ارتباط نزدیکی دارد که در دست بررسی است تا علاوه بر نظارت، قوانین خاصی بر آن اعمال شود.

انتقاد از شاکله‌های کارهای خبرنگاران است


وی با تأکید بر اینکه انتقاد از شاکله‌های کار خبرنگاران است، عنوان کرد: مدیران در رده‌های مختلف باید روحیه انتقادپذیری خود را بالابرده و با به کار بردن این انتقادات زمینه اصلاح امور در دستگاه‌ها را دنبال کنند.

وی با بیان اینکه برخی از دغدغه‌هایی که از سازمان نظام‌مهندسی از جمله دو نقشه‌ای بودن برای احداث ساختمان‌ها وجود داشته به‌جاست، گفت: این دغدغه و مشکلات مربوط به فرآیندها است، در نظرسنجی چند سال پیش در رابطه با مشکل دو نقشه‌ای بودن نتایج حاکی از آن بود که این مسئله به ضوابط مربوطه برمی‌گردد و بخش دیگری از آن‌هم مربوط به مسائل فرهنگی اجتماعی است.

رئیس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان قم با بیان اینکه دغدغه‌های سازمان نظام‌مهندسی تنها مسائل فنی نیست، خاطرنشان کرد: افرادی که از ابتدا به‌واسطه دو نقشه‌ای بودن دچار تخلف می‌شوند بر پیچیدگی روند بررسی‌ها می‌افزایند.

مقومی با اشاره به تمهیدات اندیشیده شده در رابطه با دغدغه‌های موجود در روند تعامل با مردم در این سازمان گفت: الکترونیکی کردن خدمات ساختمان‌سازی یکی از اقداماتی است که باید انجام بگیرد، از جمله اقدامات اطلاع‌رسانی با پیامک است که سبب کمتر شدن مراجعات به سازمان نظام‌مهندسی می‌شود.

وی با بیان اینکه طبق آمارهای مربوط به شکایات شورای انتظامی کشور، شکایات از نظام‌مهندسی قم کمتر از نیم درصد است، ابراز کرد: این آمار طبیعی است، البته طبق قانون، کنترل‌های لازم برای حسن اجرای امور مهندسی انجام‌شده است.

مقومی با تأکید بر اینکه مردم باید با حقوق خود در حوزه ساخت‌وساز آشنا شوند، افزود: مردم باید بدانند که در حوزه نقشه و ساخت‌وساز چه‌کارهایی باید انجام دهند و مردم باید به حقوق خود در ارتباط با مهندسان آشنا شوند، البته سازنده اگر خودش مهندس و متخصص باشد کمتر دچار مشکل خواهند شد

محمود صارمی مسئول دفتر خبرگزاری جمهوری اسلامی در افغانستان بود که در 17 مرداد سال 1377 در جریان کشتار دیپلمات های ایرانی در مزار شریف به دست طالبان به شهادت رسید و این تاریخ در تقویم رسمی کشور به عنوان روز خبرنگار نام گرفت.


بازدید رییس سازمان از خبرگزاری ایرنا و تسنیم در قم

بازدید رییس سازمان از خبرگزاری ایرنا و تسنیم در قم

بازدید رییس سازمان از خبرگزاری ایرنا و تسنیم در قم

بازدید رییس سازمان از خبرگزاری ایرنا و تسنیم در قم

بازدید رییس سازمان از خبرگزاری ایرنا و تسنیم در قم

بازدید رییس سازمان از خبرگزاری ایرنا و تسنیم در قم

بازدید رییس سازمان از خبرگزاری ایرنا و تسنیم در قم

بازدید رییس سازمان از خبرگزاری ایرنا و تسنیم در قم

  

نام:
ایمیل:
نظر شما:
کد امنیتی: تصویر كد امنیتی