دسته بندی ها
پیوندها
ارتباط با سازمان
تلفن گویا: 32919284-6 - 025
نمابر: 32914982 - 025
سامانه پیامک: 3000722711
پست الکترونیکی: info@nezamqom.ir
اطلاعاتی در خصوص اظهارنامه مالیاتی و شرایط ثبت نام

اطلاعاتی در خصوص اظهارنامه مالیاتی و شرایط ثبت نام

    بروز شده : 9 خرداد 1396    تعداد نظرات :0    دسته: آرشیو اخبار

به اطلاع اعضای محترم سازمان می رساند مهلت تسلیم اظهارنامه مالیاتی صاحبان مشاغل در ارتباط با مالیات سال عملکرد 1395 تا پایان 31/03/1396 می باشد و سازمان نیز برای اعضای محترم طبق روال سالهای گذشته  خدمات ثبت الکترونیکی اظهارنامه مالیاتی را انجام خواهد داد که در اطلاع رسانی لازم در این زمینه در آینده صورت خواهد پذیرفت.

طبق ماده 192 ق.م.م جرائم غیر قابل بخشش در مورد عدم تسلیم اظهارنامه به موقع در مهلت مقرر معادل 30% مالیات تشخیص شده توسط اداره امور مالیاتی می باشد.

توجه: اشخاصی امکان ارسال اظهارنامه الکترونیکی را دارند که مراحل ثبت نام شماره اقتصادي آنان تکمیل یافته و به امتیاز"۴۵"رسیده باشد

برای اطلاع از وضعیت ثبت نام خود می توانید به بخش ثبت نام الکترونیکی شماره اقتصادی مراجعه ودر قسمت پیگیری وضعیت ثبت نام اقدام نمایید

مهندسین مشمول ماده 3 آیین نامه اجرایی تبصره 3 ماده 169 ق.م .م  صرفا می بایست یک ثبت نام در نظام مالیاتی انجام دهند:

" لذا چنانچه شما بیش از یک محل فعالیت برای یک مجوز داشته و به ازای هر یک ثبت نام جداگانه ای انجام داده اید، باید با مراجعه به سامانه ثبت نام و یا اداره مالیاتی یکی را نگه داشته و مابقی را به عنوان شعبه در سیستم اضافه نمایید و ثبت نام های اضافی را حذف نمایید."

لازم به ذکر است طبق ماده 177 قانون­ ماليات­‌هاي مستقيم محل قانوني تشکيل پرونده مالياتي براساس محل سکونت (اقامتگاه قانوني) مي‌­باشد که درمورد مهندسان محترم داراي پروانه اشتغال بکار مهندسي آدرس درج شده در پشت پروانه مذکور به منزله اقامتگاه قانوني و ملاک تعيين حوزه مالياتي و تشکيل پرونده مالياتي محسوب مي­‌گردد. درصورت تشکيل پرونده مالياتي در حوزه غير مرتبط، عضو شخصاً مسوول تبعات قانوني امر مي­‌باشد.

 1-     طبق تبصره 3 ماده 177 قانون­ ماليات­‌هاي مستقيم صاحبان مشاغل مکلفند ظرف مدت چهار ماه از تاريخ شروع فعاليت (صدور پروانه اشتغال به کار مهندسي) براي تشکيل پرونده مالياتي اقدام نمايند و هر سال اظهارنامه مالياتي خود را طبق آدرس مذکور اعلام نمايند.

 2-     در زمان تشکيل پرونده مالياتي لازم است آدرس مندرج در پشت پروانه اشتغال به کار مهندسي محل سکونت کنوني فرد بوده و مدارک لازم جهت تشکيل پرونده مالياتي( شامل کپي سند و بنچاق ملک يا اجاره­نامه معتبر و کپي فيش تلفن محل سکونت) قابل ارائه به اداره ماليات باشد.

 3-     چنانچه نشاني اعضاي سازمان (اعم از کد پستي مندرج در قبض تلفن ثابت يا شماره پلاک يا نام خيابان وکوچه) تغيير يابد، مي­‌بايد ظرف مدت يک هفته مراتب را به سازمان اعلام و نسبت به تغيير آدرس پشت پروانه اشتغال به کار اقدام نمايند. درغير اين صورت عضو شخصاً مسوول تبعات قانوني امر مي­باشد و حق هرگونه ادعا و اعتراض را از خود سلب و ساقط مي نمايد.

v                با توجه به اصلاح قانون مالیاتهای مستقیم کشور و حذف ماده 104 از قانون مذکور (مالیات علی الحساب) هیچگونه مالیات مکسوره در سال 95 از وجوه پرداختی به اشخاص حقیقی و حقوقی کسر نشده است. لذا هیچگونه رسیدی در این خصوص در سازمان موجود نمی باشد.

آئین نامه اجرایی شماره 230761 تاریخ 04/12/94 موضوع ماده 95 اصلاحی مصوب 31/04/94 قانون مالیاتهای مستقیم:

 
به اطلاع می رساند از آنجایی که اکثر اعضای سازمان در گروه سوم طبقه بندی می شوند مکلفند برای هر سال مالیاتی اسناد و مدارک مربوط به معاملات خود از قبیل اسناد درآمدی فروش کالا یا ارائه خدمات و سایر درآمدها و اسناد خرید کالا و خدمات و سایر اسناد هزینه های انجام شده را نگهداری و خلاصه درآمد و هزینه سالانه خود را به شرح فرم ابلاغی و بر اساس آن تنظیم نمایند.

تقسیم بندی جدید مودیان مالیاتی بر اساس آیین نامه اجرایی ماده 95 و طبقه بندی مشاغل بر حسب فعالیت به سه گروه ذیل:           

شاخص انتخاب:
   

گروه بندی:

مجموع مبلغ فروش کالا و خدمات سال قبل
   
گروه اول: بیشتر از مبلغ سی میلیارد ریال

ده برابر درآمد مشمول مالیات قطعی شده (قبل از کسر معافیت)
   
گروه دوم: بیشتر از مبلغ ده میلیارد ریال تا مبلغ سی میلیارد ریال

هرکدام که بیشتر باشد به شرح روبرو تقسیم می شوند:
   
گروه سوم: مودیانی که در گروه های اول و دوم قرار نمی گیرند

تبصره۱:درمواردی که صرفا ارائه خدمات باشد ،۵۰٪ مبالغ تعیین شده ملاک عمل می باشد.

تکالیف قانونی صاحبان مشاغل :

مشمولین گروه اول : این گروه از صاحبان مشاغل مکلف به نگهداری دفاتر روزنامه و کل یا سایر دفاتر حسب مورد دستی یا ماشینی ( مکانیزه – الکترونیکی ) متکی به اسناد و مدارک می باشند .

Description: photo2-1.jpgDescription: photo_2-2.jpg
 
 مشمولین گروه دوم : این گروه از صاحبان مشاغل مکلفند برای هر سال مالیاتی اسناد و مدارک مربوط به معاملات خود از قبیل اسناد درآمدی فروش کالا یا ارائه خدمات و سایر درآمدهاو اسناد خرید کالا ، خدمات و دارایی و سایر اسناد هزینه های انجام شده را به تفکیک و ترتیب تاریخ وقوع هر یک از رویدادهای مالی نگهداری و صورت درآمد و هزینه خود را ماهانه به شرح فرم های ابلاغی بر اساس آن تنظیم نمایند .
 
مشمولین گروه سوم :این گروه از صاحبان مشاغل مکلفند برای هر سال مالیاتی اسناد و مدارک مربوط به معاملات خود از قبیل اسناد درآمدی فروش کالا یا ارائه خدمات و سایر درآمدها و اسناد خرید کالا و خدمات و سایر اسناد هزینه های انجام شده را نگهداری و خلاصه درآمد و هزینه سالانه خود را به شرح فرم ابلاغی تنظیم نمایند.

Description: photo3.jpg

 بخشنامه 42/95/200 مورخ 07/07/95

به اطلاع اعضای محترم می رساند اختیارات قانونی سازمان امورمالیاتی کشور در خصوص تقسیط بدهی مالیاتی و بخشودگی جرایم قابل بخشش مقرر در قانون مالیاتهای مستقیم و قانون مالیات بر ارزش افزوده با رعایت قوانین مذکور و سایر قوانین و مقررات مربوط تا پایان سال 1396، به رئیس و مدیران کل امور مالیاتی شهر و استان تهران و سایر مدیران کل امور مالیاتی سراسر کشور تفویض گردیده است.

متن بخشنامه : در اجرای تصویب نامه شماره 62111/ت 51052 هـ مورخ 25-05-1395 هیأت محترم وزیران، موضوع واگذاری اختیارات دستگاه­ های اجرایی به واحدهای استانی مربوط، بدین وسیله اختیارات قانونی این سازمان موضوع مواد 167 و 191 قانون مالیات­ های مستقیم در خصوص تقسیط بدهی مالیاتی و بخشودگی جرایم قابل بخشش مقرر در قانون یادشده و قانون مالیات بر ارزش افزوده با رعایت قوانین مذکور و سایر قوانین و مقررات مربوط تا پایان سال 1396، به رئیس و مدیران کل امور مالیاتی شهر و استان تهران و سایر مدیران کل امور مالیاتی سراسر کشور تفویض می گردد.

بدیهی است پس از پایان مهلت تفویض اختیار بخشنامه موصوف، متعاقباً در خصوص چگونگی تفویض اختیار بخشودگی جرایم و تقسیط بدهی مالیاتی تصمیم ­گیری خواهد شد.

متن ماده 167: وزارت امور اقتصادی و دارایی یا سازمان امور مالیاتی کشور می‌تواند نسبت به مؤدیانی که قادر به پرداخت بدهی مالیاتی خود اعم از اصل و جریمه به طور یکجا نیستند از تاریخ ابلاغ مالیات قطعی بدهی مربوط را حداکثر به مدت سه سال تقسیط نماید.

متن ماده 191: تمام یا قسمتی از جرایم مقرر در این قانون بنا به درخواست مؤدی با توجه به دلایل ابرازی مبنی بر خارج از اختیار بودن عدم انجام تکالیف مقرر و با در نظر گرفتن سوابق مالیاتی و خوش حسابی مؤدی به تشخیص و موافقت سازمان امور مالیاتی کشور قابل بخشوده شدن می‌باشد.

اطلاعیه در خصوص فراخوان های مالیات بر ارزش افزوده :

 به اطلاع کلیه اعضای حقیقی سازمان می رساند که بر اساس فراخوان های هفتگانه مالیات بر ارزش افزوده، اعضای مذکور مشمول هیچیک از فراخوان ها نمی باشند.

طبق فراخوان مرحله هفتم کلیه اشخاص حقوقی از ابتدای مهرماه ۱۳۹۵ مکلف به ثبت نام در نظام مالیات بر ارزش افزوده می باشند.

مالیات بر ارزش افزوده از مهرماه سال ۱۳۸۷ در ایران اجرا شده است و تا کنون هفت مرحله فراخوان ثبت نام به شرح ذیل داشته است:

– درسال ۱۳۸۷ مرحله اول فراخوان ارزش افزوده کلیه واردکنندگان و صادر کنندگان و همچنین فعالان اقتصادی با مجموع فروش یک میلیارد و دویست پنجاه میلیون ریال یا بیشتر،مشمول قانون مالیات بر ارزش افزوده شدند.

– در مرحله دوم که از اول مهرماه ۱۳۸۸ به اجرا گذاشته شدکارخانه ها و واحدهای تولیدی دارای جواز تاسیس و پروانه بهره برداری، بهره برداران معادن،ارائه دهندگان خدمات حسابرسی ودفترداری،حسابداران رسمی، خدمات مدیریتی ومشاوره ای، خدمات انفورماتیک،هتل ها ومتل های سه ستاره و بالاتر،بنکداران وعمده فروشان، نمایندگان موسسات تجاری و صنعتی،موسسات حمل ونقل، موسسات مهندسی،تبلیغاتی وبازاریابی فراخوان شدند.

– در مرحله سوم که از اول فروردین ۱۳۸۹ به اجرا گذاشته شد، دامنه شمول مودیان گسترش یافت و کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی که براساس شرایط مراحل اول و دوم ثبت نام ، مشمول اجرای نظام مالیات بر ارزش افزوده نشده بودند و در صورتی که در سال ۱۳۸۷ یا ۱۳۸۸ مجموع فروش کالاها و ارائه خدمات ( غیرمعاف یا معاف و غیرمعاف ) آنها سه میلیارد ریال و بالاتر بود، مشمول این مرحله شدند.

– مرحله چهارم از تاریخ ۱۳۸۹/۷/۱ اجرا شد و در این مرحله کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی که بر اساس شرایط مراحل اول، دوم و سوم ثبت نام، مشمول اجرای نظام مالیات بر ارزش افزوده نشده بودند، در صورتی که شاغل به فعالیتهای موضوع بند «ب» ماده ۹۶ قانون مالیاتهای مستقیم(صاحبان کارگاههای صنعتی، فروشندگان طلا وجواهرو سایر فلزات تزیینی، فروشندگان آهن آلات و سایر فلزات، صاحبان تالارهای پذیرایی ورستوران ها، صاحبان متل و هتل‌های یک و دوستاره و هتل آپارتمان، صاحبان نمایشگاه های و فروشگاههای خودرو ومعاملات املاک، تعمیرگاههای مجازخودرو، چاپخانه‌داران، صاحبان دفاتر اسناد رسمی، مراکز ارتباط رایانه‏ای، دفاتر خدماتی، دولت الکترونیک، خدمات الکترونیک شهر و صاحبان سینماها، تماشاخانه ها ومکان های ورزشی وتفریحی) بودند با هر میزان فروش یا درآمد مشمول مرحله چهارم ثبت نام، آموزش و اجرای قانون شدند.

– درمرحله پنجم که از تاریخ ۹۰/۷/۱ اجرا شد کلیه اشخاص حقوقی که در مراحل قبلی مشمول نبودند و مجموع فروش کالاها و ارائه خدمات (غیرمعاف یا معاف و غیرمعاف) آنها در هر یک از سالهای ۸۷، ۸۸ و۸۹ یک میلیارد ریال وبیشتر ‌بود وکلیه اشخاص حقوقی که قبل یا بعد از سال ۱۳۹۰ ایجاد، تأسیس و به ثبت رسیده یا می‌رسند و حائز شرایط مذکور نشده بودند، در صورتی که مجموع فروش کالا و ارائه خدمات (غیر معاف یا معاف و غیر معاف) آنها در سال ۱۳۹۰ یا سال‌های بعد، یک میلیارد ریال و بیشتر بود، از اولین دوره مالیاتی بعد از رسیدن به آستانه مذکور، مشمول مرحله پنجم ثبت نام و اجرای قانون شدند.

– مرحله ششم ارزش افزوده از ابتدای سال ۱۳۹۴ اجرا شد. که در این مرحله اشخاص حقوقی و همچنین حقیقی (صرف نظر از مبلغ فروش سالانه) موضوع ماده «۹۵» قانون مالیاتهای مستقیم که به فعالیت‌های چلوکبابی‌ها، سالن‌ های غذاخوری، سفره خانه های سنتی و اغذیه فروشی‌ های زنجیره ای با مالکیت واحد و یا نام و نشان و عنوان تجاری واحد فارغ از مساحت محل کسب و کار و نوع مجوز مشمول مالیات بر ارزش افزوده شدند.

– از ابتدای مهرماه ۱۳۹۵ مرحله هفتم مالیات بر ارزش افزوده به اجرا در آمد. بر این اساس کلیه اشخاص حقوقی فعال با هر حجم از فروش و یا درآمد از محل عرضه کالا و ارائه خدمات مشمول که به موجب فراخوان های قبلی تاکنون برای اجرای قانون فراخوان نشده اند، طی این مرحله مکلف به ثبت نام در نظام مالیات بر ارزش افزوده و اجرای این قانون می باشند.

 

نام:
ایمیل:
نظر شما:
کد امنیتی: تصویر كد امنیتی