دسته بندی ها
پیوندها
ارتباط با سازمان
تلفن گویا: 32919284-6 - 025
نمابر: 32914982 - 025
سامانه پیامک: 3000722711
پست الکترونیکی: info@nezamqom.ir
مجری ذیصلاح ؛ ضامن افزایش ایمنی در ساخت و ساز

رییس سازمان در گفتگو با کنفرانس ملی HSE/

مجری ذیصلاح ؛ ضامن افزایش ایمنی در ساخت و ساز

    بروز شده : 5 دی 1395    تعداد نظرات :0    دسته: آرشیو اخبار

بکارگیری مجری ذیصلاح راهکاری موثر در حفظ سرمایه های ملی و انسانی است

 

رئیس نظام مهندسی ساختمان قم با اشاره به ورود افراد فاقد صلاحیت به ساخت وسازها اذعان داشت: بکارگیری مجری ذیصلاح می تواند در راستای حفظ سرمایه های ملی و انسانی موثر باشد و اجرای این امر در حقیقت در راستای عملی کردن اقتصاد مقاومتی است.

 

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم به نقل از کمیته اطلاع رسانی کنفرانس ملی HSE، مهندس امین مقومی ، اظهار داشت: عدم رعایت مباحث ایمنی در کارگاه های ساختمانی از سوی برخی کارگران علاوه بر خسارت های جانی و جبران ناپذیری که بر جای می گذارد ، تبعات منفی نیز برای خانواده های آنان به همراه دارد و آنان را نیز دچار مشکلات اساسی می کند.

 

وی گفت: هر کارگر ساختمانی که دچار مشکل و حادثه می شود ؛ هزینه های سنگینی برای درمان به دوش دولت می گذارند که در این راستا ضرورت دارد تا دستگاه های متولی امر در زمینه آموزش ؛ سرمایه گذاری های لازم را انجام دهند چرا که تجربه نشان داده است آموزش مقدمه و بستر کاهش ناهنجاری ها و رویدادهای ناگوار است.

 

مهندس مقومی  در ادامه عنوان کرد: در مبحث 12 مقررات ملی ساختمان، مواردی شامل حداقل ضوابط و مقررات به منظور تأمین ایمنی و بهداشت عمومی در هنگام اجرای عملیات ساختمانی گنجانده شده که عمده اقدامات پیشگیرانه اولیه جهت جلوگیری از حوادث احتمالی احداث بنا می باشد.

 

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم ، بیان داشت: بر اساس آمارها بیش از 50 درصد کارگران ساختمانی زیر 30 سال سن دارند و تحصیلات آنها نیز عمدتا زیر دیپلم است که این آمارها نشان می دهد که می بایست توجه جدی به امر آموزش داشت .

 

مهندس مقومی ،  با بیان اینکه یکی از راه کارهای جلوگیری از صدمات و آسیب های کارگران ساختمانی و افزایش کیفیت ساخت و سازها  اجرایی شدن بحث مجریان ذیصلاح است افزود: متاسفانه شاهد هستیم که برخی افراد که صلاحیت های لازم در زمینه ساخت و ساز را ندارند به این عرصه ورود پیدا می کنند و همین امر موجب می شود تا شاهد برخی از مشکلات به دلیل عدم توجه به اصول علمی و تخصصی احداث بنا و عدم بکارگیری مهندسان و رعایت اصول ایمنی باشیم.

 

وی تصریح کرد: به کارگیری مجری ذیصلاح می تواند در راستای حفظ سرمایه های ملی  و انسانی موثر باشد و اجرای این امر در حقیقت در راستای عملی کردن اقتصاد مقاومتی است.

 

مهندس مقومی،  با اشاره به اقدامات سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم در این راستا نیز بیان داشت: سازمان نظام مهندسی قم پیشنهاد اجرایی شدن مسئول ایمنی را ارائه داده که مورد تصویب هیئت چهار نفره استان قم در سال 95  قرار گرفته است.

 

وی ادامه داد: سازوکار اجرایی شدن دستورالعمل اجرای گودبرداری های ساختمان در راستای تامین ایمنی گودبرداری ها  و تهیه سازوکار اجرایی شدن مجری ذیصلاح در راستای بهره گیری از افراد متخصص در ساخت و ساز و تامین ایمنی  از دیگر برنامه های نظام مهندسی قم بوده است.

 

مهندس مقومی ، اضافه کرد: برگزاری سمینارهای آموزشی جهت آموزش نکات حقوقی نحوه برخورد با مالکان  به منظور رعایت ایمنی کارگاه های ساختمانی برای مهندسان عضو سازمان و برگزاری جلسات متعدد مشترک با اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان جهت تهیه شکل واحد برای اعلام عدم رعایت نکات ایمنی در کارگاه های ساختمانی از

دیگر برنامه های سازمان در این زمینه بوده است.

نام:
ایمیل:
نظر شما:
کد امنیتی: تصویر كد امنیتی