دسته بندی ها
پیوندها
ارتباط با سازمان
تلفن گویا: 32919284-6 - 025
نمابر: 32914982 - 025
سامانه پیامک: 3000722711
پست الکترونیکی: info@nezamqom.ir
فراخوان سمینار آشنایی با مفاهیم مدل اطلاعاتی ساخت (BIM ) در فرآیند پروژه های ساختمانی

فراخوان سمینار آشنایی با مفاهیم مدل اطلاعاتی ساخت (BIM ) در فرآیند پروژه های ساختمانی

    بروز شده : 26 آذر 1395    تعداد نظرات :0    دسته: واحد آموزش


 فراخوان سمینار آشنایی با مفاهیم مدل اطلاعاتی ساخت (BIM ) در فرآیند پروژه های ساختمانی

اعضای محترم میتوانند جهت ثبت نام و شرکت در سمینار آشنایی با مفاهیم BIM ضمن مطالعه مطالب ذیل عدد 77 را به همراه نام و نام خانوادگی به سامانه پیامکی 3000722711 ارسال نمایید.

مدرس: مهندس خلیلی- ارتباط تصویری با دکتر بنی هاشمی (مدرس دانشگاه تکنولوژی سیدنی استرالیا)
زمان برگزاری: جمعه (3 دی ماه)
ساعت برگزاری: 9 الی 14
مکان: خیابان جمهوری- نبش کوچه 6 - سالن سازمان اداره تبلیغات اسلامی
مهلت ثبت نام: تا پایان روز 3شنبه مورخ 30 آذرماه

مقدمه و اهداف برگزاری سمینار:

امروزه در دنياي پيشرفته علم و فنّاوری، پروژه‌های طراحی و ساختمانی روند فزاینده‌ای در پیچیده شدن و تخصصی شدن طی می‌کنند که این امر نهایتاً به پیچیدگی بیشتر در فرایند پروژه منجر شده و نیاز به استفاده از فنّاوری‌های نوین را بیش ‌از پیش آشکار می‌کند. روش فعلی مورد استفاده در فرآیندهای طراحی و معماری، مستندسازی و برنامه‌ریزی پروژه در كشور مبتنی بر متد سنتی (CAD-based)  بوده که روشی متأثر از تکنولوژی دهه‌های گذشته هست و دارای مشکلات عدیده‌ای از جمله عدم یکپارچگی فایل‌های معماری، سازه، تأسیسات مکانیکی و الکتریکی و برنامه‌ریزی و کنترل پروژه است.
مفهوم BIM به‌مثابه تکنولوژی و فرآیند، برخاسته از آخرین پیشرفت‌ها در دانش معماری و مدیریت ساخت، ارائه‌دهنده‌ی تغییراتی بنیادین در روش‌هایی است که متخصصان درزمینه ی طراحی و ساختمان پی می‌گیرند و افق‌های نوینی را ارائه می‌کند که اکنون توسط مطرح‌ترین انستیتوها، شرکت‌ها و گروه‌های تحقیقاتی و پژوهشی در سراسر دنیا مورد کاوش و استفاده قرار می‌گیرند. برگزاری سمینار آموزشی حاضر نیز تلاشی است برای این هدف مهم که همانا معرفی و تشریح فرآیندهای BIM، حوزه‌های اثرگذاری و کارکردی آن در صنعت ساختمان و فرصت‌های پیش روی پژوهشگران و متخصصان ایرانی در اعمال و اجرای آن است.

شرحِ مختصری از BIM

تکنولوژی BIM ، مدل نمودن تمامی اجزا ، بخش ها ، المان ها و جزئیات یک ساختمان اعم از معماری ، ساختمان ، تاسیسات برقی و مکانیکی ، محوطه ، .... می باشد.
مدل های ایجاد شده کاملا هوشمند می باشند و در خود اطلاعات کاملی از پروژه را نگهداری میکنند. به طور مثال زمانی که طرح معماری اقدام به مدل سازی میگردد ، دیوار ها به صورتی مدل میگردند که تمامی لایه های تشکیل دهنده ی آنها از نظر ضخامت ، مصالح ، ضریب انتقال حرارت و ... کاملا در نظر گرفته میشود.این اطلاعات کامل در آینده کاربرد های بسیار زیادی خواهد داشت که گفته خواهد شد.
تمامی طراحی ها )معماری ، سازه ، برق و مکانیک ( مدل گردیده و در نهایت تمامی این مدل ها قابلیت جمع شدن و تمرکز در یک مدل واحد را خواهند داشت. با این کار )مدل یکپارچه( قبل از ساخت؛ یک نمونه کامل و هوشمند از ساختمان قبل از احداث به دست می آید. این کار باعث به حداقل رسیدن اشتباهات و تداخلات بین المان های مختلف ساختمان میشود.
این مدل ها و مدل های یکپارچه توسط تمامی عوامل و دست اندرکاران ساخت و حتی بهره برداران مورد استفاده قرار میگیرند.

 سرفصل‌های آموزشی:

اول) مقدمه‌ای درباره‌ی BIM
دوم) معرفی BIM: تعریف BIM و قیاس آن با روش سنتی CAD
(Computer Aided Design)
سوم) BIM به‌مثابه نرم‌افزار و یا BIM به‌مثابه فرآیند: تشریح مفهوم ماهوی BIM
چهارم) حوزه‌های کارکردی BIM: بررسی زمینه‌های عملکردی BIM در طراحی معماری، مهندسی سازه، مهندسی تأسیسات مکانیکی و الکتریکی، متره و برآورد و مدیریت پروژه

 فرآیندهای BIM:

1/تحول فرآیندهای طراحی معماری از طریق BIM: تشریح دستاوردهای BIM در حوزه‌ی طراحی معماری از طریق طراحی پارامتریک و اشتراک اطلاعات، روند مستندسازی و تولید نقشه‌های سه‌بعدی و ارائه‌ی مدل پایلوت از روند عملیاتی آن

2/تحول فرآیندهای BIM در مهندسی سازه و مکانیک و برق: تشریح دستاوردهای BIM در حوزه‌ی مهندسی سازه، مهندسی تأسیسات مکانیکی و الکتریکی و ارائه‌ی مدل پایلوت از عملیات اجرایی آن

3/تحول فرآیندهای BIM در مدیریت پروژه: تشریح دستاوردهای BIM در حوزه‌ی متره و برآورد، استخراج مقادیر و کمیت‌ها، مدیریت پروژه، یکپارچه‌سازی برنامه زمان‌بندی فعالیت‌ها با مدل مادر و ارائه‌ی مدل پایلوت از مراحل آن

نام:
ایمیل:
نظر شما:
کد امنیتی: تصویر كد امنیتی