دسته بندی ها
پیوندها
ارتباط با سازمان
تلفن گویا: 32919284-6 - 025
نمابر: 32914982 - 025
سامانه پیامک: 3000722711
پست الکترونیکی: info@nezamqom.ir
فراخوان تور گردشگری علمی تفریحی ویژه اعضا و فرزندان

فراخوان تور گردشگری علمی تفریحی ویژه اعضا و فرزندان

    بروز شده : 28 شهریور 1395    تعداد نظرات :0    دسته: آرشیو اخبار, واحد رفاه و ورزش

به اطلاع اعضای محترم سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم می رساند ، سازمان در نظر دارد در ادامه برگزاری تورهای گردشگری یک روزه که از سال گذشته آغاز گردیده ، تور گردشگری یک روزه بازدید از کاروانسرای عباسی پاسنگان  ،خانه ملاصدرا عصاری و حلوا سازی صفویه و رصدخانه امام علی (ع)را ویژه( اعضا و فرزندان)سازمان برگزار می نماید.

 

اعضای محترم با مطالعه مطالب ذیل می توانند نسبت به ثبت نام اقدام نمایند.


هزینه یک فرزند و عضو 150 هزار تومان می باشد که سهم عضو و یک فرزند 75 هزار تومان و مابقی که مبلغ 75 هزار تومان می باشد توسط سازمان پرداخت می گردد.

 

در صورت داشتن بیش از یک همراه ، می بایست تمامی هزینه به ازای هر نفر  75 هزار تومان پرداخت شود.

 

زمان حرکت  ساعت 16 روز پنجشنبه 1 مهرماه  می باشد.


 پذیرایی شامل شام و میان وعده می باشد.

اعضای محترم می توانند جهت ثبت نام تا پایان  وقت اداری روز چهارشنبه 31شهریور به واحد رفاه سازمان  مراجعه نمایند.( به دلیل محدودیت، اولویت با اعضایی است که زودتر ثبت نام نمایند.)

به همراه داشتن لوازم شخصی، لباس گرم، کفش سبک، لیوان شخصی،کارت شناسایی در سفر توصیه می گردد.

 

 

 

 

////////////////////////////////////////////////////////////

 


 

 


کاروانسرای پاسنگان در عصرصفوی ساخته شد و در دوره‌های بعد از جمله قاجاریه از آن استفاده می‌شده است.

این کاروانسرا در مسیر جاده قم –کاشانوحدفاصل 20 کیلومتریشهرقمقراردارد.

کاروانسرای پاسنگان هم‌اکنون در شعاع چند صد متری جاده ارتباطی اتوبان قدیم قم به سمت کاشان و در محدوده دشت واقع است.

در مجاورت این کاروانسرا آب انبارهایی واقع شده که در هنگام استراحت کاروانیان از آناستفاده می‌شده است.

این کاروانسرا به شکل مربع 50 در 50 متر و به صورت چهار ایوان بناشده که چهارگوشه بنا چهار برج نیم دایره و در طرفین ورودی ساختمان ده طاقنمای تزئینی بنا ساخته است.

در کاروانسرای پاسنگان اتاق چهارپاداران کوچک است. تمام کاروانسرا از آجر ساخته شده که روی پایه‌ای مرکب از سنگ‌های بزرگ که از سطوح رودخانه گردآوری شده فرا گرفته است.

کاروانسرای پاسنگان از نظر قدمت به دوره صفوی برمی‌گردد. این کاروانسرا با شماره 357 و در سال 1321 ثبت شد و هم‌اکنون در اختیار سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است.

حجره‌هایی در داخل شترخانه‌ها وجود دارد که به عنوان حجره‌هایی برای استفاده مراجعه کنندگان در فصول سرما می‌باشد. همه حجره‌ها، چه حجره‌های بیرونی و چه حجره‌های داخلی در ارتفاع cm 120 از کف زمین اصلی بنا شده‌اند.

دو حجره دیگر هم در دو طرف ایوان ورودی کاروانسرا قرار دارد که هم از ایوان و هم از حیاط ورودی دارد، که از آنها احتمالا برای سکونت نگهبانان و سرایداران کاروانسرا استفاده می‌شده است.

 

فراخوان تور یکروزه نجوم ورصد ستارگان بازدید از کاروانسرای پاسنگان ، خانه ملاصدرا عصاری و حلوا سازی صفویهخانه ملاصدرا در شهر کهک در نزدیکی شهر قم واقع شده است و به دلیل اینکه محل سکونت این حکیم بزرگ اسلامی بوده از اهمیت تاریخی زیادی برخوردار است.

محمد بن ابراهیم یحیی شیرازی، معروف به ملاصدرا، بنیان گدار حکمت متعالیه، سر آمد حکمای اسلامی و یکی از بزرگترین دانشمندان جهان در فلسفه الهی و اسلامی است. وی در سال ۹۷۹ یا ۹۸۰ هجری قمری در شیراز دیده به جان گشود.

حکیم فرزانه جناب صدر المتالهین مدت ۱۵ سال در کهک به سر برد. خانه آن بزرگمرد الهی در کهک تاکنون باقی و در میان مردمان آبادی معروف است. خانه ملا صدرا در کهک، یادگاری بازمانده از دوران سکونت این حکیم در قم است. خانه ملاصدرا در منتهی الیه غرب روستای کهک در محله چال حمام واقع است و پیرامون آن را خانه های روستایی با بافت معماری مناطق گرمسیری احاطه کرده اند وساختمانآنبهدورهصفویهمربوطمیشود. براییافتنخانهملاصدراکافیاستبهانتهایبافتسنتیروستابرویم. درانتهاییکیازمسیرهایهلالیشکلروستابهخانهملاصدرامیرسیم. ساختمان مذکور در داخل یک باغ قرار داشته که هم اکنون قسمت زیادی از آن توسط خانه های همجوار اشغال گردیده است.

پلان اصلی بنا شبستانی است چلیپایی (چهار صفه) که گرداگرد آن را در چهار گوشه، طبقه همکف و اول، حجره ها و اتاق هایی در بر گرفته اند. تزیینات بنا شامل گچبری شبه سجاده ای و مشبک های گچی در نورگیرها است. محوطه اصلی این بنا سقف گنبدی شکل دارد و در راس گنبد آن، شیشه های رنگی نور را به داخل بنا هدایت می کند. در چهار طرف این محوطه چهار دهلیز قرار گرفته که دو دهلیز آن در تملک دیگران است و سازمان میراث فرهنگی استان قم درصدد خرید، حفاظت و بازسازی آن هاست. خشت خام، ملات گل و سقف با تیرهای چوبی مواد و مصالح مورد استفاده در این بناست و ابعاد خشت ها معادل ۶×۲۰×۲۰ سانتی متر می باشد و عرض دیوارها به طور معمول از دو خشت تشکیل شده است که معادل ۶۰ سانتی متر است. این خانه دارای فضایی گیرا و قدیمی با سقفی بلند و پوشش گنبدی با دیوار های سیاه و اندود گل و تزئینات گچبری ساده با کاربندی های زیبا در سقف چهار طرف آن فضاهایی چهار گوش مسقف بین تویزه های جناغی شکل که در مجموع، شبیه امامزاده های دوره صفوی است. در شرق خانه قنات نسبتاً پر آبی وجود دارد که جزیی از مجموعه خانه ملاصدرا محسوب می شود. متأسفانه قسمت اعظم بنا تخریب شده و از هشت اتاق پیرامون شبستان تنها یک اتاق باقی مانده است. دو اتاق دیگر طی تعمیرات سال ۱۳۷۷ شمسی بازسازی شد.خانه ملاصدرا در تاریخ ۵ دی ۱۳۷۵ با شماره ثبت ۱۸۲۱ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

چرخ عصاری که پس از 400 سال هنوز می‌چرخد، به وسیله یک شتر حرکت می‌کرده و روغن حاصل از آسیاب شدن دانه‌ها با یک تنه درخت قدیمی به مخزن ریخته می‌شده است.

اتاقک پشتی حلوا سازی است. یک آسیاب کوچکتر دارد که دو مرد حرکتش می‌داده‌اند. سنگ بزرگ روی کنجدها ساییده می‌شده و ارده از طرف دیگر بیرون می‌آمده است. راهنما می‌گوید طراحی شیارهای سنگ برای اینکه کنجد نریزد و ارده از مسیر صحیح خارج شود، یکی از هنرمندانه‌ترین کارها است.

ظرف مسی بزرگی که در اتاقک کناری قرار دارد، قسمت دیگری از کار است. انگور و کشمش را در آن می‌ریخته‌اند و حرارت می‌داده‌اند. ماده به دست آمده را داخل ظروف سفالی گوشه اتاقک ریخته و رویش سنگ و خاک می‌ریخته‌اند. از سوراخ ریز ظرف‌ها شیره انگور بیرون می‌آمده که در مرحله بعد با ارده مخلوط شده و حرارت می‌دیده است.

کناره‌های حلواسازی هم محفظه‌های کوچکی با کاهگل تعبیه شده که حلوا را در آن نگهداری می‌کرده‌اند.
 

فراخوان تور یکروزه نجوم ورصد ستارگان بازدید از کاروانسرای پاسنگان ، خانه ملاصدرا عصاری و حلوا سازی صفویهنام:
ایمیل:
نظر شما:
کد امنیتی: تصویر كد امنیتی